субота, 27.02.2010, 11:07 -> 17:12
štampajČeška bez ambasadora u Prištini
Šef češke diplomatije Jan Kohout izjavio da nema potrebe da Češka uzdigne diplomatske odnose sa Kosovom na nivo ambasadora. Obostrani pristup na nivou otpravnika poslova optimalan i nema potrebe da se menja, rekao Kohout.
Mnistar spoljnih poslova Češke Jan Kohout izjavio je da nema potrebe da Češka uzdigne diplomatske odnose sa Kosovom na nivo ambasadora.
"Čin priznanja nezavisnosti Kosova se odigrao. Diplomatske misije ne mora da vodi uvek neko u rangu ambasadora. Mislim da je naš obostrani pristup na nivou otpravnika poslova optimalan, odgovara nam i nema potrebe da se menja", rekao je Kohout u intervjuu češkom listu "Pravo"
Kohout je podsetio da odlučivanje o tome da li će zvanični Prag priznati novu državu na Balkanu ni za koga u Češkoj nije bilo jednostavno, iako on lično nije bio u vladi bivšeg premijera Mireka Topolaneka koja je Kosovo priznala.
"Verovatno bih se ja nakon vrlo dugog oklevanja i surovog odlučivanja ipak priklonio stavu koji je prevagnuo. Verovatno bih teška srca glasao za", rekao je Kohout.
Za šefa češke diplomatije koji je u januaru tokom posete Srbiji sa svojim domaćinima razgovarao i o Kosovu najvažnije je to što je Češka, kako je rekao, uspela da odvoji bilateralne odnose sa Srbijom od teme Kosova.
Češka je priznala Kosovo 21. maja 2008. godine, a kao jedna od prvih zemalja je otvorila ambasadu u Prištini već 16. jula iste godine. Za otpravnika poslova postavljena je Janjina Hžebičkova, dotadašnji šef Kancelarije Češke u Prištini.
Češki sused Poljska, iako je priznala nezavisnost Kosova pre Češke, još 26. februara 2008. godine, uopšte ne namerava da otvara ambasadu na Kosovu.
Češki predsednik Vaclav Klaus distancirao se od odluke češke vlade da Kosovo prizna, ali je izbegao da se izjasni da li bi sprečio da Prag imenuje u Prištini ambasadora.
Poljski predsednik Leh Kačinjski koji je takođe upozoravao vladu da Kosovo ne priznaje, otvoreno je upozorio da mu ne pada na pamet da potpiše imenovanje poljskog ambasadora na Kosovu ako bi se zvanična Varšava slučajno odlučila na taj korak.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар