Kancelarija za KiM o hapšenju Srbina: Kurti po oprobanom scenariju podiže tenzije pred dijalog u Briselu

Kancelarija za Kosovo i Metohiju je saopštila, povodom hapšenja Srbina osumnjičenog za paljenje automobila, da Aljbin Kurti po oprobanom scenariju podiže tenzije na terenu i priziva eskalaciju svaki put pred razgovore u Briselu, iako je dobio jasna upozorenja međunarodnih zvaničnika. Srpska lista je ocenila da Priština bez ijednog dokaza optužuje uhapšenog za teška krivična dela u nameri da maltretiranjem srpskog naroda pred nastavak pregovora u Briselu izazove reakciju na severu Kosova i Metohije.

Nasilnim, nervoznim i iznuđenim potezima kosovske policije, koja je danas uhapsila Milovana B. u Zubinom Potoku i nastavila da maltretira Srbe na severu Kosova i Metohije, pokazuje se zapravo prava namera Aljbina Kurtija, a to je pokušaj izazivanja haosa i stvaranja nove krize, saopštila je Kancelarija za KiM.

"Kurti na svaki mogući način, preko svojih posilnih, pokušava da izazove tenzije na severu Kosova i Metohije, kako bi isprovocirao reakciju Srba, koje bi potom optužio za potencijalnu eskalaciju situacije na terenu, samo da bi pobegao od dijaloga i obaveza iz Ohrida koje se tiču formiranja ZSO", ocenjuje Kancelarija.

Nije slučajno, dodaje se, Kurti izabrao da baš danas krene da hapsi Srbe, kao što je i poziv za izdržavanje kazne Ivanu Todosijeviću tempirao pred početak razgovora u Briselu i što je nastavio da na svaki način maltretira Srbe na severu KiM, ne bi li u stvaranju krize našao opravdanje i izbegao formiranje ZSO, a zatim sebi produžio vreme na vlasti, a sve zaklanjajući se iza nekakve "borbe protiv korupcije".

"Kurti, po oprobanom scenariju, podiže tenzije na terenu i priziva eskalaciju svaki put pred razgovore u Briselu, iako je dobio jasna upozorenja međunarodnih zvaničnika da spusti tenzije, prestane sa jednostranim nasilnim potezima i krene u proces normalizacije odnosa", navodi se u saopštenju.

Srpska lista: Ako Priština ne oslobodi neosnovano uhapšenog, izazvaće reakciju Srba na severu KiM

U nameri da pred nastavak pregovora u Briselu izazove reakciju srpskog naroda na severu Kosova i Metohije, Priština nastavlja sa maltretiranjem Srba i u tom smislu danas su uhapsili Srbina iz Zubinog Potoka i bez ijednog dokaza optužili ga za teška krivična dela, saopštila je Srpska lista.

Od skoro, dodaje, Priština u nameri da obmane javnost ide korak dalje, pa i u slučajevima kada su oštećeni Srbi, kao osumnjičene neosnovano hapsi pripadnike srpskog naroda i pokušava da spinuje realnost na terenu skrivajući prave krivce za napad na Srbe i srpsku imovinu.

"Nakon što smo prikupili podatke o današnjoj otmici Srbina od strane Kurtijevih specijalaca, želimo da naglasimo da srpski narod upozorava Prištinu da u slučaju da ne oslobodi neosnovano uhapšenog koga su danas Kurtijeve jedinice otele na severu Kosova i Metohije i ne prestane sa maltretiranjem srpskog naroda, da će izazvati reakciju svih Srba", poručuje Srpska lista.

To neće biti, objašnjava, "neko upozorenje", već "opšti ustanak" za zaustavljanje represije Aljbina Kurtija nad nedužnim građanima.

субота, 21. март 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом