Читај ми!

Obeleženo 15 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova; Srbi izolovani u svojim sredinama 

U Prištini je obeleženo 15 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti. Albanski i zapadni predstavnici očekuju priznanje Beograda, a Srbi prestanak institucionalne diskriminacije i represije.

Defile pripadnika policije i bezbednosnih snaga. Svečana sednica skupštine, a na govornici i grb bivše OVK. Političke vođe Albanaca tvrde da su napravili veliki napredak, ali da očekuju i priznanje Beograda.

"Suočeni sa Srbijom, moramo i bićemo jedno. Politički spektar zemlje će biti ujedinjen protiv svih onih koji pokušavaju da potkopaju naše građanstvo. Proces dijaloga sa Srbijom ima epilog koji je potvrdio predsednik Bajden u svom juče upućenom pismu, a to je međusobno priznanje", kaže kosovska predsednica Vjosa Osmani.

Političke vođe danas nisu govorile o drugoj strani stvarnosti. O ekonomskoj i životnoj perspektivi.

Stranim ambasadama prošle godine više od 200.000 ljudi prijavilo se za vize. Za 10 godina sa Kosova je otišlo blizu 530.000 Albanaca ili 30 odsto stanovništva. Bez posla je 30 odsto radno sposobnog stanovništva, a prosečna starost Albanaca na Kosovu je 30 godina.

"Ta euforija nezavisnosti lagano se topi, istina je to da su bila velika očekivanja, da ćemo imati političku stabilnost, da ćemo imati ubrzani proces integracija, da ćemo imati socijalni mir i da ćemo imati dobar odnos sa susednim državama na Balkanu. Ima tu i pozitivnih koraka, autoceste, građevina, ali suština je da ekonomski razvoj nedostaje. Moramo biti svesni toga da se ne živi od euforije, moramo shvatiti iskrenu situaciju u kojoj smo sada, da je zajednički imenitelj rešavanja svih problema otvaranje perspektive ne samo za Kosovo nego i Zapadni Balkan i rešavanje problema između Kosova i Srbije", navodi ekonomski analitičar Safet Grdžaliu.

A na putu uređenja odnosa Beograda i Prištine, stoji položaj Srba na Kosovu.

Srbi izolovani u svojim sredinama 

Petnaest godina od jednostrano proglašene nezavisnosti, Srbi i dalje žive izolovani u svojim sredinama, uz veliku institucionalnu diskriminaciju, sa pravima građana drugoga reda, iako su im na papiru prava zagarantovana.

"Kada govorimo o položaju Srba situacija je nikada gora. Sve ono što se dešava od kako je Aljbin Kurti preuzeo vlast usmereno je ka uskraćivanju i onih prava koja stoje u zakonima. Sutuacija u kojoj su Srbi na severu sa pravom napustili institucije, situacija u kojoj Srbi južno od Ibra i ono prava što bi trebalo da imaju nemaju, dovoljno govori i opisuje. Broj incidenata udvostručen je otkako je Kurti premijer, što opisuje odnos aktuelnih vlasti u Prištini prema Srbima", ističe predsednik opštine Štrpce Dalibor Jevtić.

Vodeće zemlje Zapada i zemlje regiona, sponzori i podržavaoci formiranja Kosova kao države, na kršenje prava Srba i druge anomalije nemaju kaznenu politiku.

Američki državni sekretar Entoni Blinken, u čestitki Prištini, u prvi plan ističe da normalizacija odnosa sa Beogradom, usredsređena na međusobno priznanje, ostaje suštinska za jačanje bezbednosti i stabilnosti.

Sa svoje strane, predsednik Albanije Edi Rama poručuje da put može biti drugačiji, ali cilj na kraju ostaje samo jedan: Srbija mora da prizna Kosovo, zatražiti oproštaj, a na kraju Albanci moraju da se ujedine.

понедељак, 28. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом