"Briselski dijalog u ćorsokaku, treba ga oživeti"
Dijalog Beograda i Prištine je u ćorsokaku, na terenu nema normalizacije odnosa, ocenjeno je na konferenciji "Pet godina od Briselskog sporazuma: Ka sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa". Rečeno da je u teškim vremenima potrebno razgovarati, te da je sada pravi momenat da se radi na tome.
Zamenica ambasadora Nemačke u Srbiji Dorotea Renate Gizelman istakla je da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine posebno važna, te da Nemačka sa velikom zabrinutošću posmatramo šta se trenutno dešava na Kosovu.
"Veoma je važno za obe strane da se traže rešenja u najboljem interesu svih", kazala je Gizelman i dodala da obe strane u dijalogu imaju obaveze koje su prihvatile kada je započet dijalog.
Kaže da je u teškim vremenima najvažnije razgovarati, te da smata da je sada dobra prilika da se radi na nastavku dijaloga.
Aleksandra Popović iz Fondacije "Konrad Adenauer" navela je da je danas, kada se obeležava pet godina od kada je potpisan Briselski sporazum, situacija izazovna i za jedno i za drugo društvo i za sam Brisleski sporazum.
Ističe da niko ne bi trebalo da dopusti da ga današnja politička situacija omete sa puta kojim je krenuto.
Donika Emini iz Centra za bezbednosne studije na Kosovu kaže da su u Briselski dijalog obe strane ušle bez cilja, jer su morale da trasiraju put ka EU, kao i da su u sporazumu potpisani dogovori koji se teško razumeju.
Navodeći da su Briselskim sporazumom dogovorene i četiri srpske opštine, Emini je ukazala da nakon ostavki gradonačelnika na ta mesta procesa više nema ni na papiru.
Ističe da je zatvaranje "ratnog poglavlja" ključno za razvoj Albanaca i Srba, kao i to da se ne smatra da je "onaj drugi kriminalac".
"Treba da budemo kritični sa obe strane. I EU treba da pomogne, bila je samo fascilitator, a trebalo je izvršiti pritisak na obe strane da ispune ono što su potpisale", kaže Emini.
Urednik portala Kossev Tatjana Lazarević ističe da su Briselski sporazum i dijalog u ćorsokaku, te da je "normalizacija odnosa sada zamenjena terminima razgraničenje, podela".
Ona pita EU i Federiki Mogerini kako se odjednom došlo u fazu da se Beograd i Priština pripremaju za konačnu fazu dijaloga, ako su svi sastanci prekinuti.
Takođe, pita EU i koji je sadržaj sporazuma o kojem se priča i dodaje da implementacija nije u potpunosti ispunjena, daleko je od realizacije, a sada ima i mnogo akumuliranih problema.
Govoreći o trenutnoj situaciji na Kosovu i Metohiji i uopšte na Zapadnom Balkanu, Lazarević kaže da javnost svedoči kolapsu vladavine prava, ukidanju građanskih prava, bezbednosti, sigurnosti. Kaže da se kao Srpkinja na Kosovu oseća ugroženo svakog dana.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар