четвртак, 30.11.2017, 11:52 -> 12:00
Извор: Taнјуг
Montgomeri: Atlantski savet prepoznao ulogu Srbije u regionu
Bivši američki ambasador u Srbiji Vilijam Montgomeri ocenio je kao "dobar znak" to što je Atlantski savet SAD prepoznao ulogu Srbije u regionu i korake koje je srpska vlada preduzela ka pomirenju.
"Nisam siguran šta ‘istorijsko pomirenje' znači u pogledu odnosa Srbije i Amerike. Od pada Miloševića imali smo pozitivne odnose. Dobar je znak to što je Atlanski savet SAD prepoznao ulogu Srbije u regionu i korake koje je vaša Vlada preduzela ka pomirenju", izjavio je Montgomeri za Blic.
Prema njegovim rečima, glavni problem koji se tiče odnosa Beograda i Vašingtona u poslednjih 17 godina je taj što SAD, rame uz rame sa Evropskom unijom, nisu uspele da razumeju ili prihvate da američka politika prema Bosni i Kosovu nije urodila plodom i da su obe oblasti ostale u suštini beznadežni slučajevi nesposobni da funkcionišu samostalno i bez ikakvih osnova u ekonomiji.
On ocenjuje da je politika SAD prema ovom regionu bila na "autopilotu" poslednje dve decenije.
"Kao rezultat toga, srpsku vladu smo konstantno pritiskali da prihvati naše viđenje o tome kako stvari treba da funkcionišu. Nadam se da bi strategija Atlanskog saveta SAD mogla da bude početak preispitivanja naše politike", kaže Montgomeri.
On je dodao da je saglasan sa idejom da bi Vašington trebalo da bude aktivniji u dijalogu između Beograda i Prištine.
"Slažem se da Amerika treba da bude uključena u dijalog između Beograda i Prištine, imajući u vidu to da će Albanci zaista slušati samo SAD. Brinem se i da ćemo, ako nismo spremni da budemo istinski objektivni i pragmatični, samo nastaviti da učvršćujemo beskompromisnu poziciju Prištine", napomenuo je Montgomeri.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар