Brisel o spuštanju tenzija u regionu
U Briselu je počeo dvodnevni samit lidera Evropske unije na kojem će se, između ostalog, raspravljati o Zapadnom Balkanu. Više evropskih lidera zatražilo je da se razmotri to pitanje jer je situacija u tom regionu krhka, ističe predsednik Evropskog saveta Donald Tusk. Šef Evropske komisije Žan Klod Junker kaže da će biti potvrđena evropska perspektiva Zapadnog Balkana.
Zapadni Balkan ponovo je u žiži interesovanja evropskih lidera, posle prošlonedeljne posete visoke predstavnice Unije. Njena ocena da je region pun napetosti i da bi Balkan lako mogao postati šahovska tabla za velike sile, brine evropske lidere, pa će na samitu u Briselu razmotriti kako da snažnijom političkom i svakom drugom podrškom reformama i članstvu u Uniji zaustave opasno zaoštravanje situacije u regionu.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini rekla je da očekuje da će Evropski savet poslati snažnu poruku angažovanja, predanosti, otvorenosti i verodostojnosti načina koji će region voditi u pravcu integracija.
Evropski zvaničnici ocenjuju da se napuštanje fokusa Unije s regiona odrazilo na pogoršanje stabilnosti kako u samim državama Zapadnog Balkana, tako i u njihovim međusobnim odnosima.
"Moramo da potvrdimo nedvosmislenu evropsku perspektivu država Zapadnog Balkana. To mora i biće potvrđeno, poručio je predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je istakla da je zbog promene karaktera transatlantskih odnosa, Evropa odlučila da preuzme veću odgovornost u budućnosti, ne samo u neposrednom susedstvu, već i dalje.
"Počinjemo od situacije na Zapadnom Balkanu, o čemu ćemo razgovarati na samitu", dodala je Merkelova.
Biće reči i o migraciji, zajedničkoj odbrani, kao i o predstojećem samitu u Rimu, 25.marta, na kojem će se, kako je najavljeno, doneti odluka o stvaranju nove Unije, sa više brzina, što se ne dopada nekim istočnoevropskim članicama.
"Svi znamo da Evropa ide u više brzina. Nisu svi u evrozoni, niti su sve članice Unije deo Šengenskog prostora. Međutim treba razmišljati o tome kako da te razlike unutar Evrope ne budu velike, da jedni idu suviše napred, dok drugi imaju utisak da su drugorazredni Evropljani", navodi šef nemačke diplomatije Zigmar Gabrijel.
Na samitu u Briselu predsednik Evropskog saveta Donald Tusk ponovo je izabran na tu funkciju do 2019. godine, uprkos protivljenju njegove zemlje Poljske i lidera vladajuće poljske stranke Pravo i Pravda Jaroslava Kačinjskog, Tuskovog ljutog političkog rivala.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар