четвртак, 06.11.2008, 16:19 -> 20:43
štampajAmbasador u Londonu pred velikim iskušenjima
Britanski politički vrh gaji izvesne rezerve prema ubrzanom pridruživanju Srbije EU i neophodni su dodatni napori da se taj stav promeni, istakao novoimenovani ambasador u Londonu Dejan Popović.
Popović je, na sednici Odbora za inostrane poslove Skupštine Srbije uoči odlaska na dužnost, naglasio da Ambasada Srbije u Londonu ima važan zadatak da radi na unapređivanju bilateralnih odnosa sa Ujedinjenim Kraljevstvom, jer je "polazna osnova prilično nisko postavljena."
Pored toga, napominje Popović, trebalo bi dodatno afirmisati opredeljenje Srbije da bude punopravni član EU i promeniti imidž zemlje.
Govoreći o politici Velike Britanije prema Srbiji, Popović je ocenio da ona "u ovom trenuku ne spada u grupu država članica EU koje bi, ako se otkloni prepreka u pogledu pune saradnje sa Haškim tribunalom, stale u red onih koji podržavaju ubrzano uključenje Srbije u EU".
Određena rezervisanost prema Srbiji vidi se i po tome što britanski premijeri Toni Bler i Gordon Braun nisu posetili Srbiju od 5. oktobra 2000. godine.
Odnose dve države opterećuje i to što je Ujedinjeno Kraljevstvo jedan od "najmotivisanijih" zagovornika priznavanja nezavisnosti Kosova, istakao je Popović.
Problem Euleksa
Amabsador Srbije u Londonu ukazuje da bi u ovoj fazi kosovske krize trebalo pokušati s aktivnim pozivom britanskoj strani da podrži pristup da se rapoređivanje misije Euleks prebaci na teren prava, odnosno u okvire Saveta bezbednosti UN.
Popović smatra da bi u diplomatskim kontaktima s britanskom stranom trebalo insistirati i na tome da Srbija načeleno želi evropsko prisutvo na Kosovu i Meotohiji, ali da ono ne sme biti u funkciji Ahtisarijevog plana.
Poruke iz Londona pokazuju da bi priključenje Srbije EU moglo da bude uslovljeno zahtevom da Srbija prihvati Euleks.
Ambasador smatra da bi sa britanskom stranom ponovo trebalo otvoriti pitanje davanja podrške viznim olakšicama Srbiji, jer je počelo izdavanje biometrijskih pasoša.
Popović je najavio da će se kao ambasador zalagati za unapređenje ekonomskih odnosa, kao i saradnje sa dijasporom, navodeći da u Velikoj Britaniji ima oko 30.000 srpskih iseljenika, a pored njih i 40.000 Albanaca sa Kosova i Metohije.
U razgovoru sa poslanicima, Popović je ocenio da će posao srpske ambasade u Velikoj Britaniji biti utoliko teži, jer Srbija od 2006. godine u Londonu nije imala svog ambasadora.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 16
Пошаљи коментар