Nikolić: Podrška Makedoncima za ostvarivanje prava u Srbiji

Na obeležavanju 70 godina od doseljavanja Makedonaca u Vojvodinu, predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je da makedonska nacionalna manjina u Srbiji ima punu podršku u ostvarivanju svojih prava i očuvanju kulturnog i nacionalnog identiteta.

Predsednik Nikolić je na svečanoj akademiji u Centru za kulturu u Pančevu, kojoj je prisustvovao i makedonski predsednik Đorđe Ivanov, kazao da Srbija neguje i čuva prijateljske odnose sa tom zemljom, dodajući da makedonska nacionalna manjina predstavlja kariku koja učvršćuje te odnose i da je sa nacionalnom manjinom Srba u Makedoniji zajednički imenitelj dve države.

"Srbija će i dalje podržavati procese vraćanja pojedinačne i kolektivne svesti o značaju očuvanja nacionalnog, kulturnog, istorijskog identiteta makedonske manjine na našim prostorima", rekao je Nikolić.

Prema njegovim rečima, integrisani u društvene procese, lokalne i pokrajinske i državne institucije, pripadnici makedonske manjine daju značajan doprinos razvoju Srbije i svojom jedinstvenom kulturom obogaćuju ukupan kulturni i nacionalni prostor.

"Ovo je vaš dom, vaša kuća, vaša država. Negujte svoju specifičnost, negujte veze sa zemljom svojih predaka, čuvajte svoj kulturni identitet, jer je dragocen i dobrodošao kao još jedna lepa i važna karika snage Srbije", poručio je Nikolić.

On je istakao da je Srbija kao samostalna država omogućila daleko veća prava svojim građanima - pripadnicima nacionalnih manjina, od onih koji u svom zakonodavstvu imaju druge države Evropi.

Kao primer, predsednik Nikolić je naveo da je, pored srpskog, makedonski jezik zvanični službeni jezik u mestima Jabuka, Pančevo, Dužine, Plandište, što je šef makedonske države pozdravio, ali i dodao da makedonski jezik treba da bude izučavan i u drugim osnovnim školama, gde Makedonci žive u znatnom broju.

Ivanov je rekao da je neophodno i realizovanje emisije na makedonskom jeziku na programima državne radiotelevizije i sva prava koje imaju Srbi u Makedoniji, u skladu sa bilateralnim sporazumom o zaštiti Makedonaca u Srbiji i Srba u Makedoniji.

On je preneo da je sa Nikolićem otvoreno razgovarao i da mu je izneo legitmna očekivanja Makedonaca u Srbiji koja se odnose na izučavanje makedonskog jezika, veću zastupljenost u javnom, političkom i društvenom živiotu.

Ivanov očekuje da državni, pokrajinski i lokalni organi Srbije izađu u susret tim zahtevima, jer je to, tvrdi, ulaganje u prijatljestvo dva naroda i dveju država.

"Iako sa Srbijom imamo nekoliko različitih pozicija po nekim otvorenim pitanjima, to nas ne sprečava da ostvarujemo maksimalnu saradnju u svim oblastima od uzajamnog interesa", rekao je Ivanov koji je primetio da na Balkanu ima sve više retrogradnih procesa i da se zaoštrava retorika među državama.

On je istakao da je Makedonija poznata po svom demokratskom modelu integracije bez asimilacije i poštovanja svake zajednice, uključujući srpsku, istakavši da ga raduje što nalazi sličan odnos Srbije prema makedonskoj zajednici.

"To je pozitivan primer koji treba da prate i drugi susedi i iskreno se nadam da ćemo ovakvim pozitivnim tempom nastaviti u budućnosti", rekao je Ivanov.

Dvojica predsednika posadila su drvo prijateljstva u centralnom parku ispred zgrade Gradske uprave u Pančevu.

Organizovano naseljavanje Makedonaca u Vojvodinu počelo je 1946. godine. Porodica Cetka Celeskog iz Jabuke jedna je od dve hiljade koja je posle Drugog svetskog rata započela nov život. Imao je pet godina kada je sa roditeljima i starijim bratom stigao u ovo banatsko selo.

"Ovde smo dočekani od Odbora koji je formiran posle rata. Dobili smo hranu, smeštaj i sve što nam je trebalo za početak novog života, a kasnije smo se skućili i ubrzo počeli i da radimo. Moram da istaknem veliku pomoć meštana", rekao je Cetko Celeski iz Jabuke.

U potrazi za plodnom zemljom najveći broj Makedonaca je posle Drugog svetskog rata organizovano naselio južni Banat, jer su ovde u vreme vojnog službovanja već okusili plodove najveće žitnice tadašnje Jugoslavije.

Predsednik opštine Makedonski Brod i Mesne zajednice "Jabuka" potpisali su povelju o bratimljenju, jer se najviše ljudi iz ovog makednoskog mesta kod Prilepa posle Drugog svetskog rata preselilo u ovo selo kod Pančeva.

"Ovo je mogućnost naših iseljenika da se sretnu sa svojim sunarodnicima, rođacima i prijateljima i da obnove privrednu, sportsku i kulturnu saradnju", istakao je Milosim Vojneski, predsednik opštine Makedonski Brod.

Slobodan Ilić, predsednik Mesne zajednice "Jabuka" je rekao da će uskoro organizovati i đačke posete.

"Produbićemo saradnju školskih ustanova, ali i nekih preduzeća, a ne bi bilo loše da kao kruna svega dođe i neki novi brak", napomenuo je Ilić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом