Cvetićanin: Održiva politika balansiranja
Poseta pomoćnice američkog državnog sekretara Viktorije Nuland Beogradu pokazuje da je sasvim izvesno da je politika balansiranja, po kojoj Srbija traži partnere i na zapadu i na istoku, održiva, smatra Neven Cvetićanin iz Instituta društvenih nauka.
"Bilo je pitanja unutar zemlje i spolja koliko će ta politika biti održiva, a nakon posete Nulandove možemo da zaključimo da ona jeste održiva i da Srbija, kao pametna zemlja, treba da se ponaša pragmatično, da traži što više prijatelja u svetu i zaštiti interese svojih građana", rekao je Neven Cvetićanin Tanjugu i dodao da je u tom kontekstu poseta Nulandove bila korisna za Srbiju.
Važna poruka je, dodao je, i da se u ovom trenutku ne očekuje da Srbija na bilo koji način pokvari svoje odnose sa Rusijom, odnosno da američka administracija ima razumevanja za tradicionalne, poslovne, porodične i druge veze koje postoje između Srbije i Rusije.
To je, prema njegovim rečima, dodatno pojačano izjavom da SAD i Rusija imaju komunikaciju na najvišem nivou oko globalnih pitanja, iz čega proizilazi da je potpuno logično da i druge države, manje uticajne, poput Srbije, imaju sličan vid komunikacije.
Smatra da je veoma važna i ekonomska poruka, budući da se govorilo o ulaganjima američkih kompanija u našu zemlju, kao i to što se čula poruka da se Srbija posmatra kao deo regionalnog rešenja, a ne problema.
"Važno je da imamo percepciju Srbije kao zemlje koja doprinosi regionalnoj stabilnosti, posebno u kontekstu bilo kakve eventualne optužbe koje su dolazile od nekih komišija da se Srbija ponaša ovako ili onako", rekao je Cvetićanin.
Dodaje i da je poseta Nulandove važna, kao i posete bilo kog diplomate iz tri ključne zemlje sveta - SAD, Rusije i Kine.
"Kada god neki diplomata prvog ranga iz tih država dođe u Srbiju i razgovara sa najvišim zvaničnicima to je korisno za državu, pogotovo kada u odnosima sa tim zvaničnicima imamo odnos partnerstva, saradnje političke i ekonomske i kada se otvara manevarski prostor da Srbija održi svoje dobre kontakte sa sve tri ključne sile", smatra Cvetićanin.
Srpsko-američke odnose u ovom trenutku ocenjuje kao pragmatične, jer smatra da obe strane uviđaju korist po državne politike od tih odnosa.
"Na jednoj strani SAD vide korist od korektnih odnosa sa Srbijom, kao najvećom centralnom drzavom Zapadnog Balkana, dok Srbije ima korist od korektnih odnosa sa jednom od tri globalne sile. Ti pragmatični odnosi bi mogli biti pojačani, ukoliko bilo kakav vid ekonomske saradnje pronađe put konkretno do građana", rekao je Cvetićanin.
Kada je reč o Kosovu, Cvetičanin kaže da po tom pitanju između administracije Srbije i SAD postoji "slaganje da se ne slažu oko pitanja Kosova i Metohije", a da od daljeg toka briselskog dijaloga zavisi u kom će pravcu dalje ići pitanje KiM.
"Pitanje KiM je pitanje visoke politike, koje ne dotiče samo Srbiju, već čitav region i sve globalne diplomatske sile koje su za njega zainteresovane, te su u tom smislu odnosi Srbije i SAD jedna jednačina u čitavom računu kosovske kvadrature kruga", naveo je Cvetićanin.
Dodaje da je važno i što su Nuland i premijer Aleksandar Vučić razgovarali o globalnoj borbi protiv terorizma i što je Srbija tu prepoznata kao država koja na neki način doprinosi toj borbi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар