Evropska komisija: Kosovo napredovalo, ali je još na početku puta
Evropska komisija zaključila je u objavljenom godišnjem izveštaju da je Kosovo postiglo napredak i da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju prekretnica na putu ka njegovoj evropskoj budućnosti, ali i ocenila da je u primeni evropskih standarda u većini oblasti Kosovo tek na početku puta.
U delu koji se odnosi na političke kriterijume, Komisija navodi da je Kosovo ispunilo dva važna obećanja, pošto je skupština usvojila ustavne amandmane kojima se omogućava osnivanje Specijalnog suda i potvrdilo privrženost normalizaciji odnosa sa Srbijom, postizanjem sporazuma o energetici, telekomunikacijama, mostu u Mitrovici i Zajednici/Asocijaciji srpskih opština.
Dodaje se, međutim, da opozicija nasilnom opstrukcijom skupštinskih zasedanja negativno utiče na rad skupštine i da to mora biti hitno rešeno.
U izveštaju koji je deo danas predstavljenog Paketa proširenja za Zapadni Balkan i Tursku, navodi se takođe da na Kosovu "mnoge nezavisne institucije i regulatorna tela nisu operativni" i da vlada i skupština tim institucijama "moraju hitno da obezbede uslove" da izvršavaju svoje obaveze i dužnosti.
Ocenjuje se da se vlada usredsredila na reformu javne uprave i ostvarila određeni napredak u pravnom i strateškom okviru, ali da se mora poboljšati odgovornost i efikasnost.
U izveštaju je ocenjeno i da je pravosuđe podložno političkom uplitanju, a posebno se ukazuje i na nužnost unapređenja borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, važnost primene zakona o poštovanju ljudskih prava i problem uticaja politike na medijski javni servis.
Kosovo, kako se dodaje, nastavlja da jača učešće u regionalnoj i multilateralnoj saradnji.
Pitanje statusa zahteva i pristup strpljive pragmatičnosti, a privrženost dijalogu sa Srbijom i dalje je prioritet, navela je Evropska komisija. Kada je reč o ekonomskim kriterijumima, u izveštaju se navodi da veoma nizak nivo učešća radne snage i visoka nezaposlenost otežavaju ekonomski razvoj i da Kosovo treba da nastavi da sprovodi prvi program ekonomske reforme.
Dodaje se da je pad ekonomskog rasta posledica političke neizvesnosti i smanjenja javne potrošnje, dok je konstantni trgovinski deficit odraz slabe proizvodne baze i nedostatka međunardone konkurentnosti.
Neefikasan javni sektor i ad hok fiskalna politika predstavljaju veliki fiskalni rizik i za jačanje konkurentnosti neophodna su dalja ulaganja u ljudski kapital i fizičku infrastrukturu, dok političko uplitanje u ekonomiju mora da se smanji, istakla je Evropska komisija.
U delu izveštaja o evropskim standardima konstatuje se da je Kosovo u početnoj fazi pridruživanja u većini oblasti i da je izvestan napredak ostvaren u javnim nabavkama, ali da treba da ojača kapacitete u upravi za javne nabavke.
Kada je reč o finansijskoj kontroli, ostvaren je napredak, ali su nužno značajni napori da se obezbedi zdrava javna finansijska kontrola javne uprave i državnih preduzeća.
U drugim oblastima približavanja institucije Kosova su pokazale sposobnost da rade na političim prioritetima, posebno kada je reč o pripremana za primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Omogućeno je slobodno kretanje kapitala, centralna banka ima dovoljne kapacitete, ali nije ostvaren napredak u oblasti konkurencije, razvoj poljoprivrede ometa niska produktivnost, a opšti nedostatak interesovanja za životnu sredinu negativno utiče na zdravlje stanovnika i kvalitet života na Kosovu, navodi se u danas objavljenom izveštaju o napretku Kosova ka EU.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар