Читај ми!

Šta koči Zojin, Tijanin i Tamarin zakon

Da se donese novi zakon ili izmeni postojeći, nažalost, inicira se tek posle nesreće koja uzburka javnost. Na čekanju su Zojin, koji je najbliži usvajanju, a Tamarin i Tijanin zakon još nisu zvanično predloženi.

Zojin zakon treba da obaveže lekare da, ukoliko za šest meseci ne uspostave dijagnozu, pacijenta upute u inostranstvo, i to o trošku države.  

Kada se pre desetak dana na skupštinskoj tabli pojavilo da 157 od 250 poslanika nije glasalo da Zojin zakon bude na dnevnom redu, postavilo se pitanje – da li je važno ko ga predlaže?

"Ja roditelje male Zoje nisam znao. Oni su izabrali mene iako su znali da ja pripadam opozicionoj partiji, znali su da idemo težim putem. Evo, došli smo do kraja i mislim da ćemo ga izglasati", kaže poslanik DS-a Dušan Milisavljević.

"Nažalost, neke proceduralne stvari su nas zaustavile, malo i političke sujete - da se o tome nije jasno razgovaralo na kolegijumu i da su se na tako jednom veoma važnom i humanom zakonu zarađivali jeftini politički poeni. Takav zakon se donosi u saglasju svih i sa Vladom. Međutim, ne kasnimo", kaže poslanik vladajućeg SNS-a Zoran Babić.

Predlozi zakona koji nose ime po Tijani iz Subotice, koja je ubijena u avgustu i drugi, po Tamari, nastradaloj u požaru u novosadskoj diskoteci pre dve i po godine, još nisu našli put do Skupštine. Ali, uskoro će i oni, tvrde nadležni.

"Razgovarao sam sa ministrom policije i dobio potvrdu od njega da će novi zakon o policiji, koji se odnosi i na ta dva zakona, biti u skup proceduri i biti izglasan u prvom kvartalu 2015. godine", navodi Babić.

Tijanin zakon predviđa da se, u slučaju nestalih malololetnika, odmah krene s potragom, uz puno angažovanje tehnike i ljudstva. Tamarin predviđa da nijedan noćni klub ne može da bude registrovan ako nema protivpožarnu zaštitu.

"Ako deca gore, država ne postoji. Ne mogu deca da nam gore. Koliko puta treba da se to desi? Nama nikad dosta povoda. Ako već ne možemo da predviđamo da će se to desiti, zar treba više povoda? Mi smo društvo koje zaista reaguje kasno", kaže psiholog Prvoslav Plavšić.

Predlozi pojedinca i društva su dobrodošli ali se, podsećaju upućeni, ne smeju donositi u afektu.

"Za svaki od tih zakona vi biste morali da imate ozbiljnu stručnu raspravu koja će vam reći šta donosi takav predlog. Zakon je kao pazle: vi morate izmenom jednog dela da vidite da li ćete na neki način uticati na druge zakone", objašnjava advokat Božo Prelević.

Psiholog Plavšić ističe da sa ovim zakonima treba požuriti, ali i da istovremeno sa njima treba pratiti i ostalo.

"Recimo, imamo moralne obaveze, saznajne, ljudske koje ne može nijedan zakon ni sprečiti niti pospešiti tako lako. Moramo da radimo i na tome da bi taj zakon imao smisla, da bi dao neke rezultate", objašnjava Plavšić.

Osmogodišnja Zoja Mirosavljević umrla je od retke bolesti, petnaestogodišnja Tijana Jurić je svirepo ubijena, a dvadesetpetogodišnja Tamara Miladinović stradala je zbog neodgovornosti drugih.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 22. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом