уторак, 25.11.2014, 10:00 -> 20:27
Usvojen Zakon o zaštiti uzbunjivača
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Zakon o zaštiti uzbunjivača, koji predviđa potpunu zaštitu osoba koje prijavljuju sumnju na korupciju i trebalo bi da ohrabri svakog pojedinca da prijavi zloupotrebu. Usvojena i dva poljoprivredna zakona, kao i Zakon o zapošljavanju stranaca.
17.35 – Izglasan Zakon o zapošljavanju stranaca.
17.20 – Usvojen Zakon o finansiranju i obezbeđenju finansiranja poljoprivredne proizvodnje i Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda.
17.00 – Poslanici izglasali Zakon o zaštiti uzbunjivača.
16.30 – Završen pretres svih amandmana.
10.05 – Sednica Skupštine je, kao i uvek utorkom, počela poslaničkim pitanjima.
Pod "uzbunjivanjem" Zakon smatra otkrivanje informacije o kršenju propisa, kršenju ljudskih prava, vršenju javnog ovlašćenja protivno svrsi zbog koje je povereno, opasnosti po život, javno zdravlje, bezbednost, ali i radi sprečavanja štete velikih razmera.
Uzbunjivač je fizičko lice koje uzbunjuje u vezi sa svojim radnim angažovanjem, postupkom zapošljavanja, korišćenjem usluga organa vlasti, nosilaca javnih ovlašćenja ili javnih službi, poslovnom saradnjom i pravom vlasništva u privrednom društvu.
Zakon se odnosi i na one koji su povezani sa uzbunjivačima, koji zbog toga trpe štetne posledice a nisu uzbunjivači, i pruža punu zaštitu onima koja prijavljuju sumnju na korupciju čime se otklanjaju nedostaci neadekvatne i nedovoljne zaštite pojedinih kategorija uzbunjivača.
Nova zakonska rešenja predviđaju da lica koja prijave korupciju u vezi sa svojim radnim odnosom, bez obzira na statuse koje imaju u preduzeću, ne mogu zbog toga biti proganjana, jer im država nudi sudsku zaštitu koju će ostvarivati tužbom pred višim sudom u hitnom postupku.
Ukoliko se bilo ko tim licima "obrati sa merama represije jer su prijavila korupciju" – ta lica se mogu obratiti sudu koji ima mehanizme efikasne zaštite, a sud najpre može da u kratkom roku stavi privremenu meru.
Ako je lice dobilo otkaz na poslu, bilo bi vraćeno u toliko kratkom roku da praktično ne bi osećalo nijednu posledicu.
Propisi iz oblasti poljoprivrede
Poslanici su izglasali i dva zakona iz oblasti poljoprivrede - Zakon o finansiranju obezbeđenju finansiranja poljoprivedne proizvodnje i o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda.
Jedna od novina usvojenog zakona o finansiranju poljoprivrede je uvođenje korišćenje zaloga na budućem rodu kao sredstvu za obezbeđenje pozajmice.
Ugovor o finansiranju proizvodnje upisivaće se u registar ugovora o finansiranju, što će omogućiti proveru da li je određena parcela opterećena nekom obavezom.
Zakonom o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda, kojim se reguliše ulov, zaštita i promet ribe, riblji fond se definiše kao prirodni resurs koji se izdaje korsnicima na osnovu javnog konkursa.
Uvoden je poseban račun za sredstva od izdatih dozvola u cilju kontrole namenskog trošenja sredstava, kao i posebna dozvola za rekreativni ribolov za ribarska područja u granicama zaštićenih područja.
Poslanici su usvojili i Protokol o zaštiti od poplava uz okvirni sporazum o slivu reke Save, koji se definiše saradnja na uspostavljanju međunarodnog režima plovidbe, održivom upravljanju vodama, zaštite o štetnom uticaju voda, vodnog režima i vodenih eko sistema.
Većinom glasova usvojen je i Zakon o zapošljvanju stranaca kojim se obezbeđuju jednaka prava na rad i zapošljavanje strancima kao i državljanima Srbije.
Zakon predviđa da će zaključenje ugovora o privremenim i povremenim poslovima sa stranim državljanima biti moguće na period koji ne može biti duži od tri meseca u kalendarskoj godini, dok će stranac u Srbiji moći da boravi duže od 90 dana zbog spajanja porodice.
Privremeni boravak može da se odobri strancu koji namerava da boravi
u Srbiji duže od 90 dana zbog rada, zapošljavanja, obavljanja privredne ili druge profesionalne delatnosti, školovanja, studiranja ili istraživačkog rada, praktične obuke, učestvovanja u programima međunarodne razmene specijalizacije.
Poslanici su usvojili i sporazumu Srbije i Rusije o statusu srpskih vojnih memorijala na teritoriji Rusije, i ruskih vojnih memorijala na teritoriji Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар