Читај ми!

Evropska perspektiva Balkana

Kao cilj, Evropa mira, stabilnosti i pomirenja, biće ispunjen samo ako svi budu posvećeni evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana, rekao francuski predsednik Fransoa Oland na Brdu kod Kralja. Region je posvećen pomirenju i cilj "Brdo procesa" je da spreči da ponovo dođe do "tačaka ključanja". Srbiju na regionalnom skupu predstavlja predsednik Tomislav Nikolić.

Neformalni sastanak lidera regiona i EU, uz učešće francuskog predsednika Fransoa Olanda održava se na Brdu kod Kranja u Sloveniji. Srbiju predstavlja predsednik Tomislav Nikolić.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Slovenije Borutom Pahorom, Oland je rekao da se Francuska snažno zalaže za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, da je spremna da bude medijator u rešavanju svih otvorenih pitanja i najavio aktivniju ulogu u regionu u godinama koje dolaze.

"Ja ću biti prvi koji će demonstrirati tu aktivniju ulogu", poručio je Oland i istakao da je njegovo prisustvo rezultat želje da "potvrdi francusku posvećenost reintegraciji Zapadnog Balkana u Evropu i njegovoj integraciji u Evropsku uniju".

"Istorijski je što su Priština i Beograd uspeli da potpišu sporazum zahvaljuju pomoći EU", naveo je Oland, ističući da će cilj - Evropa mira, stabilnosti i pomirenja biti ispunjen samo ako svi budu posvećeni evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana.

Prema njegovim rečima, biće uslova koje svaka od zemalja, kada je reč o reformama treba da ispuni, ali takođe važan uslov je i regionalna saradnja, a današnji sastanak i "Brdo proces" su primer kako treba raditi na tom polju.

Usvojeni zaključci

Predsednik Slovenije Borut Pahor rekao je da je cilj "Brdo procesa" da zemlje regiona zajednički rešavaju otvorena pitanja i tako ubrzaju integraciju preostalih država u Evropsku uniju i najavio da će sledeći neformalni sastanak biti održan u Zagrebu.

Pahor je rekao da su usvojeni zaključi koji se tiču regionalne saradnje, rešavanja otvorenih pitanja i evropskih integracija.

Konačni cilj i zajednička vizija zemalja regiona je priključenje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji, a nakon članstva Hrvatske proces proširenja mora se nastaviti, navodi se u zaključcima neformalnog sastanka lidera regiona.

Kako se dodaje, proces proširenja ostaje pokretačka snaga i sve zemlje regiona spremne su da sprovode ozbiljne strukturne i ekonomske reforme koje im pomažu da budu ekonomski konkurentnije i više integrisane u jedinstveno evropsko tržište.

Pogled na aktuelno stanje na Zapadnom Balkanu pokazuje da je region već prošao kroz značajne i pozitivne promene koje značajno doprinose stabilizaciji kao i ekonomskom i socijalnom napretku regiona, ističe se u dokumentu.

Pahor je poručio da je glavni posao "Brdo procesa" da svi, zajedno sa EU, iskoriste mogućnosti koje nudi region. "Ovde su zemlje koje imaju vitalni interes da garantuju mir i stabilnost svojim narodima i što se pre reše otvorena pitanja, to će ovaj region biti privlačniji za proširenje, a to je glavni cilj 'Brdo procesa'", istakao je Pahor.

Rekao je da proces proširenja nekada ne ide brzinom kojom bi zemlje na evropskom putu želele da ide, ali da, bez obzira ne to, vreme treba da se iskoristi kako bi se rešili problemi "zaostali na ruševinama bivše Jugoslavije".

Pahor je dodao i da je region posvećen pomirenju i da je cilj "Brdo procesa" upravo da spreči da ponovo dođe do "tačaka ključanja" na Zapadnom Balkanu.

Sastanak se održava na zajedničku inicijatvi Pahora i Josipovića, a osim predsednika Srbije Tomislava Nikolića i Francuske Fransoa Olanda, prisustvuju i predsednici Crne Gore Filip Vujanović, Makedonije Đorđe Ivanov, Albanije Bujar Nišani, predsedavajući Predsedništva BiH Željko Komšić, kao i kosovska predsednica Atifete Jahjaga.

Sastanak je nastavak neformalnog političkog dijaloga čelnika zemalja regiona i EU na najvišem nivou, koji je dogovoren na radnom doručku predsednika zemalja regiona, održanog u kabinetu predsednika Hrvatske 1. jula, na dan stupanja Hrvatske u EU.

Skup na Brdu kod Kranja predstavlja i nastavak inicijative sa sličnim ciljem koju su još 2010. godine pokrenuli tadašnji slovenački premijer, a aktuelni šef države Borut Pahor, sa tadašnjom hrvatskom premijerkom Jadrankom Kosor.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом