Читај ми!

Skupština o bezbednosti hrane

Poslanici Skupštne Srbije raspravljali o bezbednosti hrane na posebnoj sednici parlamenta. Snosim deo odgovornosti za nerešene probleme u toj oblasti, rekao ministar poljoprivrede Goran Knežević, dodavši da je slučaj sa aflatoksinom u mleku zatekao to ministarstvo. Građani nijednog trenutka nisu bili zdravstveno ugroženi, rekla Slavica Đukić Dejanović.

20.27 - Završena posebna sednica parlamenta o bezbednosti hrane.

17.55 - Predsednik Skupštine Nebojša Stefanović oduzeo reč i izrekao dve opomene poslaniku LDP-a Bojanu Đuriću. 

17.15 - Afera "mleko" značajno uticala na pad izvoza mlečnih proizvoda, rekao ministar trgovine Rasim Ljajić, dodavši da je promet za skoro trećinu manji. 

16.34 - Građani ni jednog trenutka nisu bili ugroženi aflatoksinom M1 iz mleka, poručila ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović. 

16.10 - Parlament započeo posebnu sednicu na kojoj se raspravlja o bezbednosti hrane u Srbiji.

Na posebnoj sednici Skupštna Srbije raspravljala je o bezbednosti hrane, koja je sazvana na zahtev Liberalno-demokratske partije.

Ministar poljoprivrede Goran Knežević rekao je da snosi deo odgovornosti za nerešene probleme u tom sektoru i da je slučaj sa aflatoksinom u mleku zatekao to ministarstvo.

"Priznajem da je deo moje odgovornosti i da nismo stigli da se pozabavimo tim stvarima i da nas je čitav ovaj slučaj (sa aflatoksinom u mleku ) zatekao, rekao je Knežević na sednici Skupštine Srbije na kojoj poslanici predstavnicima vlasti postavljaju pitanja o bezbednosti hrane u Srbiji.

Ministar je naveo da je sistem bezbednosti hrane u Srbiji regulisan zakonima i pravilnicima koji su donoseni u cilju uskladjivanja sa evropskim zakonodavstvom, ali da se to radilo bez dovoljno osećaja za realnost i njihovu sprovodljivost.

"Ovim pravilnicima došlo je do suštinskih promena, prvenstvena odgovornost za kvalitet hrane je na proizvođačima hrane, a državi je namenjena uloga kontrole. Ovaj sistem pokazuje manjkavosti u čitavoj EU", istakao je Knežević i dodao da u sektoru poljoprivrede u Srbiji postoje veliki problemi, počev od nedostatka nacionalne referentne laboratorije, do rada inspekcijskih službi.

Ministar je dodao da je u medijima bilo jako puno neistina, insinuacija i loše prenetih stvari i da je očigledno da se radi o dobro organizovanoj političkoj kampanji gde se pokušava uništiti srpski seljak, poljoprivreda i srpsko selo.

Sednica je sazvana na zahtev LDP, čiji je predsednik Čedomir Jovanović rekao da ta stranka problem bezbednosti hrane u Srbiji nije želela da svede na besmislene stranačke ratove, te pozvao Kneževića da izađe iz rata sa DS i preduzme konkretne mere.

"To je vaša odgovornost. Pravilnici su prevaziđeni i postoje praznine zbog toga što se ne primenjuje Zakon o bezbednosti hrane", rekao je Jovanović i upitao Kneževića na kakav način će biti zaštićen srpski agrar posle informacija o povećanom nivou aflatoksina u mleku.

Jovanović je napomenuo da je odgovornost za funkiconisanje sistema na onoj strani koja presudno utiče na njegovo funkcionisanje.

Prema njegovim rečima, u Srbiji oko 1,2 miliona tona kukuruza u klipu i pola miliona u zrnu pomešano sa toksičnim.

Ministar Knežević je rekao će dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku ostati na nivou od 0,5 mikrograma dok se uslovi ne promene, ali nije precizirao koji su to uslovi.

"To je evropski standard, ali je Evropska Unija izuzetak jer dve trećine zemalja u svetu pije mleko sa 0,5 mikrograma po litru. Dakle, postojala je dilema da li se treba slepo držati pravilnika i biti spreman na posledice", rekao je Knežević odgovarajući na pitanje poslanika.

Obrazlažući svoju odluku za povećanje dozvoljenog nivoa aflatoksina, Knežević je rekao da to nije učinjeno bila bi ugrožena egzistencija desetine hiljada proizvođača mleka, bio bi ugrožen ekosistem i stvoreno crno tržište mleka.

"Prva stručna studija pravilnika iz 2011. godine pokazala je da je on neprimenljiv, rekao je Knežević i dodao da je pre odluke o vraćanju nivoa aflatoksina na 0,5 mikrograma konsultovao stručnjake sa Medicinskog fakulteta, Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" i Vojno medicinske akademije.

"Oni su rekli da se ništa neće promeniti po zdravlje građana ukoliko se poveća nivo aflatoksina. Cilj odluke je bio da se zaštiti naš seljak i naša poljoprivreda", ocenio je Knežević.

Pošto ga je poslanik DS-a Borislav Stefanović pitao kako se nije informisao o zaraženom kukuruzu u septembru, Knežević je rekao da je informacija o 30 odsto zaraženog kukuruza do njega došla u oktobru i novembru i da su posle toga formirane radne grupe koje su utvrdile da je sedam odsto kukuruza zaraženo aflatoksinom.

Dejanović: Građani nisu bili ugroženi

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović poručila je da građani nijednog trenutka nisu bili zdravstveno ugroženi kada je reč o nivou aflatoksina u mleku.

Minstarka je rekla da je u tom periodu došlo do stvaranja panike i pojasnila svoju izjavu da građani treba sami da odluče da li će da piju mleko.

Ona je objasnila da je građanima koji su bili u strahu poručila da neće imati štetne posledice, da ne moraju da piju mleko nekoliko dana, ako se plaše dok ne stignu rezultati iz laboratorije u Holandiji, a oni koji ga piju neće imati štetne posledice po zdravlje.

Prema njenim rečima, standard koji od 0,05 mikrograma aflatoksina po kilogramu je standard kojem i Srbija treba da teži. Ona je, međutim, upozorila, da "ako se prethodni standardi ne standradizuju", taj takođe neće biti moguće ispoštovati. 

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnje i spoljne trgovine Rasim Ljajić istakao je da je šteta zbog afere sa aflatoksinom u mleku je između 100 miliona i 125 miliona evra, a prodaja mleka je opala od pet do 27 odsto.

Na sednici Skupštine Srbije o bezbednosti hrane i zdravlju građana, Ljajić je rekao da su pojedine mlekare obustavile izvoz, a neke ga smanjile za čak 37 odsto i dodao da smanjenje izvoza nije samo posledica afere.

"Mi smo analizirali prodaju u šest najvećih trgovinskih lanaca, neću reći kojih. Ta analiza je pokazala da je prodaja mleka opala od pet do 27 odsto", naveo je Ljajić.

Referentna laboratorija za mleko do 2014.

Ministar Knežević najavio je da je u planu otvaranje tri referentne laboratorije za kontrolu mleka u Srbiji i da će prva biti otvorena u Beogradu u prvom kvartalu 2014. godine.

Prema njegovim rečima, referentne laboratorije, pored Beograda, imaće i Novi Sad i Niš.

Knežević je podsetio da je do sada EU dala preko osam miliona evra za referentnu laboratoriju, da je ona bila više puta otvarana, ali da do dan-danas ne funkcioniše.

Ministar je naveo da je u 2012. godini urađeno 608 kontrola za proveru količine aflatoksina, da su sve bile negativne, da je u januaru ove godine izvršeno 70 kontrola i da su svi uzorci takođe bili negativni.

Tek u februaru, kako je dodao, nakon pojave informacije u regionu o povećanoj količini aflatoksina, izdat je nalog za vanrednu kontrolu 302 uzorka od 37 proizvođača i da je u 48 uzoraka rezultat bio na granici dozvoljene količine.

"Povukli smo to mleko sa rafova, oni su poslati u Holandiju na super kontrolu. Posle toga je naložena vanredna kontrola kukuruza, stočne hrane i sirovog mleka i formirana je radna grupa od kvalitetnih stručnjaka koja je predlažila dalje mere", podsetio je ministar.

Knežević je negirao da je minsitarstvo ignorisalo upozorenja o kontaminiranom kukuruzu.

Knežević je podsetio da je jedini zaraženi kukuruz izvezen iz Stare Pazove, ali da je dva meseca stajao u Hrvatskoj i da se ne zna dali su uslovi skladištenja bili adekvatni.

"Iz Direktorta iz Brisela dobili smo tu informaciju, to je bio kukuruz izvezen iz Stare Pazove, preko dva meseca je stajao u Hrvatskoj i pitanje je kako je bio uskladišten i to jedini primer u 2012. godine. Nakon vanredne kontrole utvrđeno je da je bilo sedam odsto zaraženog kukuruza", napomenuo je Knežević.

Knežević je ocenio da je čitavoj slici doprineo rad tri lobija uvozničkog, koji će pričom o otrovanom kukuruzu i mleku sebi obezbediti ogroman profit, drugi je GMO lobi i treći lobi je politika i želja pojedinih stranaka da ugroze selo i seljake i naprave problem.

Poslanici LDP-a su sednicu, u obliku dana za odgovaranja na poslanička pitanja, zatražili 27. februara, posle podataka o povećanom nivou aflatoksina u mleku u Srbiji.

Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je ranije da građani Srbije nakon današnje sednice parlamenta, na kojoj će se raspravljati o zdravlju građana Srbije i bezbednosti hrane, imati jasan uvid šta je to što se dešavalo u aferi sa mlekom.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Stefanović je rekao da će se posle ove sednice iskristalisati ko su oni koji su pokušavali da na politički, ili neki drugi način, profitiraju i ugroze proizvodnju u našoj zemlji.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. јул 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом