Godina novog gripa

Svetska zdravstvena organizacija zvanično proglasila pandemiju novog gripa 11. juna. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević proglasio 11. novembra epidemiju novog gripa na teritoriji Srbije. Grip možda neće biti savladan do 2011. godine, a opreznost i dalje nužna, jer bi virus mogao da mutira, poručila Margaret Čen.

Na vest o sve većem broju obolelih od novog gripa prvi je, naravno, reagovao Zemunac. A borba protiv virusa započela je njegovom, sada već čuvenom izjavom: "Brate, šta se širiš?!"

Međutim, od prvobitnih šala stiglo se do opšte zabrinutosti, kada je Svetska zdravstvena organizacija 29. aprila podigla nivo pandemijskog stepena pripravnosti na 5. stepen, dok je pandemija zvanično proglašena 11. juna.

Direktorka Svetske zdravstvene organizacije Margaret Čen je poručila da pandemijski grip možda neće biti savladan ni do 2011. godine, a opreznost je i dalje nužna, jer bi virus mogao da mutira.

Prvi slučaj obolelog od novog gripa u Srbiji, registrovan je u Beogradu, 24. juna. Pacijent star 29 godina zarazio se prilikom boravka u Argentini. Nalazio se u izolaciji na Institutu za infektivne i tropske bolesti i stanje mu je ubrzo stabilizovano.

Drugi slučaj registrovan je u Somboru, a reč je o četvorogodišnjoj devojčici koja je sa majkom doputovala iz Australije 22. juna. Još tri osobe u Srbiji obolele su od novog gripa, čime se broj obolelih povećao na pet.

Reč je o dve osobe koje su doputovale iz inostranstva, dok je treća osoba zaražena u kontaktu sa prethodno obolelima.

U Srbiji je iz dana u dan rastao broj obolelih i novi grip je registrovan i na teritoriji  Novog Sada, Niša i Srbobrana, Pančeva, Čačka, Kraljeva, Kragujevca, Paraćina, Pirota, Užica, i Novog Pazara.

Širenju virusa novog gripa doprinela je i Univerzijada, a potom manifestacije poput "Egzita" i Guče.

Prvi smrtni slučaj u Srbiji 

Prvi smrtni slučaj u Srbiji zabeležen je 21 oktobra. Reč je o pacijentkinji Biljani Đusić iz okoline Kraljeva, koja je bila hospitalizovana u kragujevačkom Kliničkom centru.

Pacijentkinja se u Kliničkom centru nalazila na lečenju od 5. oktobra i imala je obostrano zapaljenje pluća. Sve vreme, bila je priključena na aparate, nalazila se u izolaciji i pod stalnim nadzorom lekarskog osoblja kragujevačkog Kliničkog centra.

Krajem oktobra prijavljene su epidemije novog gripa na području opština Kraljevo i Čačak. Epidemije su prijavljene na osnovu utvrđenog povećanja učestalosti oboljenja sličnih gripu, posebno kod dece, sa pojavom više povezanih slučajeva obolevanja u osnovnim i srednjim školama u Kraljevu i jednoj školi u Čačku, na osnovu potvrde uzročnika u uzorcima briseva kod dece sa karakterističnom kliničkom slikom, kao i očekivanog povećanja broja novih slučajeva obolevanja 30. oktobra 2009. godine.

Ubrzava se i proizvodnja zaštitnih maski. U preduzeću  "9. septembar" iz Gornjeg Milanovca   dnevno se proizvodilo i do 60.000 maski.

Proglašena epidemija

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević proglasio je 11. novembra epidemiju novog gripa na teritoriji Srbije, pošto je od Radne grupe za praćenje pandemije virusa tipa A(H1N1) dobio stručna uveravanja da su se stekli uslovi za takvu meru.

Direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović potpisala je ugovor sa predstavnicima švajcarske farmaceutske kompanije "Novartis" o nabavci tri miliona doza vakcine protiv novog gripa. Saglasnost na tu odluku prethodno je dala Vlada Srbije.

Nakon jesenjeg raspusta koji je bio produžen kako bi se zaustavilo širenje novog gripa, 16 novembra počela je nastava za učenike osnovnih i srednjih škola u Srbiji.

Škole su dobile uputstva za sprečavanje širenja gripa, a roditeljima je rečeno da na nastavu šalju samo zdravu decu.

Počela besplatna vakcinacija

U zdravstvenim centrima širom Srbije 17. decembra počela besplatna vakcinacija stanovništva protiv novog gripa. Instutut za imunologiju i virusologiju Torlak prosledio je zdravstvenim ustanovama prve doze vakcina. 

Ministar zdravlja Tomica Milosavljević među prvima je primio vakcinu.

U Institutu za imunologiju i virusologiju Torlak, 21. decembra otvoren je pogon za proizvodnju vakcina protiv gripa. Probna proizvodnja počeće u januaru, a redovna u martu.

Vakcina protiv virusa novog gripa, od 24. decembra dostupna je za sve građane Srbije, a ne samo za prioritetne grupe. 

Predsednik Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, potpredsednici Vlade i ministri primili su vakcinu protiv virusa novog gripa tipa A (H1N1).

Do 24. decembra vakcinisano je 52.500 ljudi, što je predstavljalo 40 odsto distribuiranih količina vakcina.

Institut za imunologiju i virusologiju saopštio je da je do 27. decembra registrovan 50. smrtni ishod od novog gripa u Srbiji.

Najčešći faktori rizika identifikovani kod umrlih osoba su dijabetes, kardiovaskularna oboljenja, gojaznost i hronična oboljenja pluća.

Predsednik Radne grupe za odbranu od gripa Predrag Kon izjavio da će podneti ostavku na to mesto ako se do kraja januara ne vakciniše više od milion ljudi. On je istakao da nije nezadovoljan dosadašnjim odzivom na vakcinaciju, ali da je odziv nedovoljan.

Početak epidemije u svetu

Iako su tačno vreme i mesto izbijanja pandemije nepoznati, smatra se da se bolest prvo pojavila u Meksiku, a novi soj virusa je klinički identifikovan 24. aprila 2009. godine.

Prvi potvrđeni slučaj zaraze gripom A (H1N1) dogodio se u gradiću La Glorija u meksičkoj državi Verakruz, kada je 2. aprila 2009. oboleo četvorogodišnji Edgar Enrike Hernandez. On se danas smatra "nultim pacijentom", ali se u međuvremenu potpuno oporavio od posledica zaraze.

Izolovani slučajevi bolesti  ubrzo su se pojavili širom Meksika i Sjedinjenih Američkih Država.

U Meksiku su bile zatvorene sve škole i fakulteti, a takođe su bila odložena sva javna događanja. Za označavanje bolesti je u početku korišćen termin „svinjski grip", međutim zbog bojazni da će upotreba tog termina dovesti do smanjene potražnje za svinjskim mesom, počeli su da se koriste i drugi nazivi za ovo oboljenje: "meksički grip", "novi grip", "grip H1N1", "severnoamerički grip", "novel grip".

Ubrzo se svinjski grip proširio i na evropksi kontinent. Prvi slučaj potvrđen je u Španiji, kod mladića koji je boravio u Meksiku.

U Ukrajini je 30. oktobra zvanično objavljena epidemija novog gripa A (H1N1), saopštile su zdravstvene vlasti te zemlje. Predsednica vlade Ukrajine Julija Timošenko saopštila je da je zbog pojave novog gripa, u Ukrajini za sve đake proglašen tronedeljni raspust, a u devet oblasti na zapadu zemlje uveden je karantin.

Krajem novembra Svetska zdravstvena organizacija u najnovijem izveštaju saopštava da je došlo do mutacije virusa, odnosno da je promenjena jedna amino kiselina u lancu virusa. Ipak, stručnjaci su napomenuli da to ne treba da zabrinjava, jer se mutacija dogodilo u svega nekoliko slučajeva.

Pripreme za proizvodnju vakcine

Sa pojavom novog gripa, farmaceutske kompanije počele su da rade na proizvodnji vakcine.

Međutim, pre nego što se neka vakcina pusti u upotrebu, potrebno je da prođe najmanje pet do šest meseci. Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti  uzeo je uzorak virusa AH1N1 i počeo proceduru pronalaska vakcine.

Prva masovna vakcinacija u svetu protiv virusa novog gripa A H1N1 počela je u septembru u Kini. Vakcine domaće proizvodnje, koje je naručila vlada u Pekingu, uspešno su testirane.  

Najbolja preventivna mera protiv virusa A H1N1 je vakcinacija stanovništva koja će na globalnom nivou spasiti čovečanstvo, smatraju stručnjaci.

Prioritet pri vakcinisanju imaju bebe od šest meseci i starija deca, hronični bolesnici, zaposleni u javnim ustanovama.

Kada je reč o trudnicama, vakcinu ne treba da prime trudnice do trećeg meseca trudnoće.

Procenjuje se da 15 do 20 odsto stanovnika neće imati nikakve simptome i da će grip "preležati na nogama".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом