Читај ми!

Preminuo još 61 pacijent, nova 5.733 slučaja zaraze

Prema poslednjim podacima, koronavirusom u Srbiji zaražene su još 5.733 osobe među testiranih 17.354 uzorka. Od posledica infekcije preminula je 61 osoba. Na bolničkom lečenju su 6.724 pacijenta, od kojih je 289 na respiratorima.

U Srbiji epidemijska situacija zabrinjava. Ne smanjuje se ni broj preminulih, ni novozaraženih.

Od sinoć, od 22 sata u ugostiteljske objekte u zatvorenom prostoru može se samo sa kovid propusnicom, pi-si-ar ili antigenskim testom ili ako ste preležali koronu.

Na terenu je bilo oko 2.400 inspektora.

Povodom napisa koji su se pojavili na društvenim mrežama, a tiču se testiranja pred sam ulazak u objekte nakon 22 sata, iz Vlade Srbije za RTS navode da testovi koji nisu urađeni u jednoj od referentnih, odnosno državnih laboratorija, neće biti vidljivi u Digitalnom zelenom sertifikatu.

Rezultati pi-si-ar ili brzog antigenskog testa su vidljivi u sertifikatu samo kada su urađeni u državnim laboratorijama i samo takvi će biti vidljivi prilikom očitavanja QR koda od strane inspekcije ili kovid redara u objektu u koji je neko došao nakon 22 časa. 

Kovid propusnice bi trebalo da važe 24 sata, smatra Milanko Šekler, virusolog i mikrobiolog Veterinarskog instituta Kraljevo.

Šekler je za RTS rekao da je bio za kovid propusnice odavno, ali ne na ovaj način.

"Po meni ovo ograničenje redukuje moju procenu šta će se desiti. Znam i da mnogo lokala neće raditi posle 22 da ne dođe u neprijatnu situaciju da nekog do 22 drži u objektu, a posle 22 hvata za uši i izbacuje iz objekta. Po meni je to trebalo da bude 24-časovno i gotovo. Šta će se desiti dalje, ja ne znam", rekao je Šekler.

Poverenica Brankica Janković rekla je za RTS da kovid propusnice ne predstavljaju diskriminaciju.

понедељак, 10. август 2026.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом