понедељак, 16.08.2021, 20:50 -> 20:51
Извор: РТС
Studenti najčešće postavljaju dva kovid pitanja, dr Tomašević o "spajku" i telefonskom broju
Dr Milena Tomašević iz Studentske poliklinike u Beogradu rekla je za RTS da je 65 zaraženih studenata sa lakšom kliničkom slikom. Glavno mesto zaražavanja su turističke destinacije i žurke, rekla je Tomaševićeva. Očekuje da u septembru i oktobru bude daleko veći broj vakcinisanih.
Koronavirus ne bira ni pol, ni godine. Sada su posebno na udaru kovida mlađi.
Studentska poliklinika u Beogradu broji više od 40 hiljada kartona. Tokom juna, zabeležila je devet kovid pozitivnih studenata.
Dr Milena Tomašević rekla je za RTS da je posle juna sa devet pozitivnih, došao jul i 65 pozitivnih pacijenata sa lakšom kliničkom slikom, sporadično sa srednje teškom slikom.
Oboleli nisu hospitalizovani, žale se na povišenu temperaturu, smetnje u grlu, otežano disanje.
Govoreći o tome gde su se studenti zarazili, Tomaševićeva podvlači da su aktuelna putovanja i turističke destinacije su glavno mesto gde su se zarazili, a posle su žurke.
Kada se broj vakcinisanih povećava a kada stagnira
"Kod nas je dato oko 12.000 vakcina, taj broj je i veći jer se studenti vakcinišu u svojim grdoivma, u drugim kovid centrima. Ovo je sad neko zatišje, jer 60 odsto studenata je iz unutrašnjosti, ovo je vreme kada su u svojim kućama. Ovih 40 odsto što ostane u Beogradu su na putovanjima. Inače je zatišje leti, pa je broj vakcinisanih manji sada", rekla je Tomaševićeva.
"Zaista očekujem da u septembru i oktobru bude daleko veći broj vakcinisanih, možda će ih epidemiološke mere koje se pripremaju na neki način pozvati da se vakcinišu", kaže doktorka.
Prema njenim rečima, povratak u klupe će biti dovoljan razlog da ne ugroze svoje kolege i sebe.
Kampanja "Na tebi je", pitanja mejlom
Kampanja je bliska studentima, mogu poslati mejl. Sterilitet je pitanje broj jedan - da li vakcina može uticati na sterilitet i da li nevakcinisani mogu ugorziti vakcinisane.
"Mogu da ugroze, karakter svakog virusa je da prilikom novog zaražavanja dolazi do mutacija i novih sojeva. U jednom trenutku kada dolazi do velikih mutacija, stvaraju se virusi koji neće prepoznati vakcinisani, njihova antitela koja su stvorena ili vakcinom ili putem preležanog virusa. Ponovo se mogu zaraziti i nikada kraja, cilj jda se što veći broj u što kraćem periodu vakciniše", objasnila je ona.
Kaže da vakcina ne može dovesti do steriliteta. Zabuna je bila jer postoji spajk protein u omotaču virusa koji ima sličan genetski kod kao protein koji je bitan za ravoj placente.
Objašnjava da je bila pretpostavka da ako će vakcina napraviti odbrambenu snagu prema tom virusu može i prema placenti, to je toliko mala podudarnost da je apsolutna nemoguća.
Poređenje telefonskih brojeva
"To je kao da imate dve osobe sa dva telefonska broja gde je jedna cifra zajednička, broj 5, ako pozovete tu cifru ne možete pozvati drugu osobu", istakla je Tomaševićeva.
Vakcinacija traje nekoliko meseci, često se ponavljaju pitanja da li da urade antitela da bi se videlo da li su preležali virus, pa da odluče da li će se vakcinisati.
"Apelujem - nema veze iako su preležali preporučuje se vakcinacija, nem potrebe da se rade antitela", kaže Tomaševićeva.
Mladi su mobilni i neophodno je da se vakcinišu
Doktorka Tomašević ukazuje da je kampanja "Na tebi" - kampanja gde treba postaviti sva pitanja, a ne tražiti odgovore u žutoj štampi.
"Ako mislimo da pandemija stane neophodno je da se vakciniše što veći broj ljudi u što kraćem periodu. Mladi su mobilni i neophodno je da se vakcinišu", zaključila je dr Tomašević.
Коментари