Читај ми!

Kragujevački tim interventnih kardiologa pomaže životno ugroženim pacijentima

U Kliničkom centru Kragujevac, pored zbrinjavanja velikog broja obolelih od kovida-19 iz cele Srbije, proteklih meseci, osvojene su nove metode lečenja u oblastima interventne neuroradiologije i kardiologije. Time je podignut kvalitet lečenja životno ugroženih pacijenata.

Ministarstvo zdravlja obezbedilo je 140 miliona dinara za nabavku multislajsnog skenera i instaliranje savremene angio-sale za lečenje kardioloških bolesnika.

Ovde nema odmora i svaki minut je važan. Stalno u trci sa vremenom interventni kardiolozi, pored posla na kovid klinikama, leče bolesnike čije je život ugrožen. Znanje, dobar tim i brzina - glavni su im saveznici.

"Sva životno ugrožavajuća stanja, kao što su akutni infarkt miokarda i nestabilna angina pektoris, lečeni su zapravo kao i pre pandemije, prema zvaničnim preporukama Evropskog udruženja kardiologa", kaže interventni kardiolog u KC Kragujevac Rada Vučić.

Na kragujevačkoj kardiologiji otišli su i korak dalje. Mladi specijalisti, u saradnji sa kolegama sa Vojnomedicinske akademije, osvojili su i proceduru lečenja masivnih plućnih tromboembolija, zbog kojih su pacijenti ranije upućivani u Beograd. Takvi krvni ugrušci javljaju se posle hirurških intervencija, kod nepokretnih pacijenata i onih koji su preležali kovid.

"Mi zapravo dolazimo kateterom u samu plućnu arteriju koja je zapušena, i na tom mestu ordiniramo lek. Tako da značajno redukujemo rizik od krvarenja i drastično poboljšavamo prognozu tih pacijenata", objašnjava doktor Miodrag Srećković.

Uvođenje novih procedura i standarda, zahteva savremenu dijagnostiku. Angio-salu staru 15 godina zameniće nova, najsavremenija u Srbiji. Precizna dijagnostika daće bolji uvid u zdravstveno stanje pacijenata i moćan je alat u rukama kardiologa.

"Radi se zapravo o opremi, koja predstavlja premijum klasu za angio-sale svuda u svetu, a pogotovo u Srbiji i mi smo jako ponosni što smo u najkraćem mogućem roku mogli da dođemo u poziciju da instaliramo opremu na svetskom nivou", ističe direktor KC Kragujevac prof. dr. Predrag Sazdanović.

To daje prostor za dalji razvoj interventne kardiologije i podizanje kvaliteta lečenja oko dva miliona ljudi koji gravitiraju kragujevačkom Kliničkom centru. A samo zbog infarkta miokarda, godišnje se zbrine oko 1.000 pacijenata.

недеља, 08. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом