Odloženo suđenje Jezdimiru Vasiljeviću

Suđenje Jezdimiru Vasiljeviću i njegovim saradnicima, odloženo zbog zloupotrebe službenog položaja, prevare i utaje u vezi sa piramidalnom štednjom u "Jugoskandik banci", pošto optuženi nije priveden u sud iz pritvora Okružnog zatvora u Beogradu.

Vlasniku piramidalne štedionice "Jugoskandik" Jezdimiru Vasiljeviću i njegovim saradnicima odloženo je suđenje za 13. septembar, pošto Vasiljević nije priveden u sud iz pritvora Okružnog zatvora u Beogradu.

Vasiljević, poznat kao gazda Jezda, nije priveden "iz za sada nepoznatih razloga, o čemu će Uprava zatvora naknadno obavestiti sud", saopštila je sudija Slađana Marković.

Na insistiranje Vasiljevićevog branioca Dragoljuba Đorđevića da sazna zbog čega njegov klijent nije doveden na suđenje, sudija Marković je ponovila da "sud i dalje ne zna razloge i da su joj iz Uprave Centralnog zatvora rekli da danas nikoga od pritvorenika neće privoditi u sud".

Na suđenje nije došao ni optuženi Milorad Vukotić, direktor Banke privatne privrede Crne Gore, koji, prema rečima njegovog branioca, nije ni primio poziv za suđenje. Vukotić je u vreme državne zajednice SCG u više navrata izbegavao da se odazove sudskim pozivima za ovaj proces.

Pošto je sud odložio početak suđenja za septembar, sudija Marković je najavila da će optužnica protiv Vasiljevića i ostalih biti dostavljena tužilaštvu radi izmene pravne ocene dela, imajući u vidu, kako je navela, izmene materjalnog krivičnog zakonodavstva i visinu zaprećene kazne, što će uticati i na sasatv sudskog veća.

Suđenje ispočetka

Osim Vasiljevića, na optuženičkoj klupi je trebalo da se nađu Ljubivoje Šundić, Dragan Antonijević i Stevan Protić, zbog zloupotrebe službenog položaja, prevare i utaje u vezi sa piramidalnom štednjom u "Jugoskandiku" početkom 1990-ih.

Suđenje, koje je prekinuto 2006. godine nakon Vasiljevićevog bekstva iz zemlje, krenuće ispočetka, zbog promene predsednika sudskog veća, a optuženi će dobiti priliku da se ponovo izjasne o navodima optužnice.

Vasiljević je uhapšen u Holandiji u aprilu prošle godine, po srpskoj poternici, a izručen je 26. marta ove godine i upućen u pritvor Okružnog zatvora u Beogradu.

Vasiljevićev branilac Dragoljub Đorđević izjavio je ranije agenciji Tanjug da je njegov branjenik svojim ličnim zahtevom da bude izručen Srbiji ubrzao proces ekstradicije iz Holandije u želji da što pre dođe i objasni da nije izvršio dela za koja se tereti.

Đorđević je naveo da se njegov branjenik odlučio na taj korak i po cenu boravka u srpskom pritvoru, jer ima nameru da dokaže da slučaj "Jugoskandik", bar za njega, nije ni postojao, da nikakav novac nije nelegalno prisvojio, a da su jedinu korist imali drugi direktori banaka, pre svega u Crnoj Gori.

Prema navodima optužnice, Vasiljević i saradnici su zloupotrebom položaja proneverili oko 29 miliona evra i oštetili štediše za 190 miliona nemačkih maraka.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. јул 2025.
31° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом