"Pink panter" pred sudom

U Specijalnom sudu počeo ponovljen proces protiv kriminalne grupe koja je optužena za pljačku nakita u Tokiju. Nastavak suđenja u septembru. Francuska policija lišila slobode još dva člana bande "Pink panter".

u Specijalnom sudu u Beogradu danas je počelo ponovljeno suđenje članovima grupe "Pink panter", optuženim za pljačku nakita velike vrednosti iz zlatare u Tokiju.

Suđenje je počelo čitanjem zapisnika sa prepoznavanja okrivljenih, a proces je prekinut do septembra, kada se očekuje da stignu svedoci iz Japana.   

Grupi se sudi ponovo pošto je Vrhovni sud Srbije 30. oktobra 2008. godine uvažio žalbe tužilaštva, optuženih i njihovih branilaca i ukinuo prvostepenu presudu Specijalnog suda izrečenu u oktobru 2007. godine.

Članovi kriminalne grupe osuđeni su tada na ukupno 16 godina i osam meseci zatvora.

Prvostepeni sud je utvrdio da su optuženi Aleksandar Radulović i Đorđije Rašović krivi jer su petog marta 2004. godine u Tokiju, uz upotrebu sile, iz zlatare opljačkali dijamantsku ogrlicu, sedam dijamantskih prstenova i dva para dijamantskih minđuša.

Radulović je osuđen na sedam godina zatvora, Rašović na šest i po godina zatvora, a Snežana Panajotović je osuđena za pomaganje u razbojništvu na tri godine i dva meseca zatvora.

Proglašeni su krivim i za falsifikovanje pasoša, jednog hrvatskog i dva češka, koje su koristili za put u Tokio i, posle pljačke, u Pariz.

Vrhovni sud je preinačio kazne za falsifikovanje isprave tako što je Radulovića i Rašovića osudio na zatvorske kazne od po 10 meseci, a Snežanu Panajotović na zatvorsku kaznu od pet meseci.

Radulović je priznao da je opljačkao zlataru, ali da je to uradio po prethodnom dogovoru sa vlasnikom zlatare koji je nameravao da prevarom naplati štetu od osiguravajućeg društva i da je za to dobio naknadu od 100.000 dolara.

Osuđenima je prvostepenom presudom oduzeta imovinska korist koju su stekli, pa su obavezani da na račun budžeta Srbije plate 100.000 dolara.

Protiv državljanke Velike Britanije Doroti Fasoli Mej, koja je prema optužnici učestvovala u pljački, nije vođen krivični postupak jer zakonima Velike Britanije nije dozvoljeno izručenje njenih državljana drugim zemljama.

Specijalno tužilaštvo je u žalbi Vrhovnom sudu predložilo da optuženi vrate opljačkani nakit ili da solidarno isplate protivvrednost od 1,8 milijardi dinara, kao i da budu osuđeni na strože kazne.

Oko 120 napada na luksuzne radnje u dvadesetak zemalja

Francuska policija uhapsila je ovih dana u Parizu još dvojicu članova zloglasne bande kradljivaca "Pink panter", Zorana Kostića i Nikolu Ivanovića, poreklom iz bivše Jugoslavije.

Uhapšeni se sumnjiče za oružane pljačke u više zemalja, od kojih je poslednja bila prošle nedelje u Švajcarskom gradu Lozani, gde je iz jedne juvelirnice ukraden skupocen nakit.

Procenjuje se da su "Pink panteri", od prve pljačke u Londonu, 2003. godine, izveli 120 napada na luksuzne radnje u dvadesetak zemalja.

Interpol smatra da je u bandi oko 200 kriminalaca od kojih su mnogi iz Srbije, sa vojnim iskustvom.

Inače, krajem marta, kiparska policija uhapsila je Rifata Hadžiahmetovića iz Crne Gore, za koga se sumnja da je pripadnik iste kriminalne grupe.

Hadžiahmetović je uhapšen u trenutku kada je sa falsifikovanim pasošem pokušao da uđe na Kipar. Iz Interpola navode da se sumnja da je Hadžiahmetović umešan u pljačku na Tenerifima, u Španiji.

Tri minuta za dijamant od 23 miliona funti

Kosovski Srbin Nebojša Denić, još jedan od "Pantera", osuđen je 31. marta u Velikoj Britaniji na kaznu od 15 godina zatvora zbog najveće pljačke dragulja u toj zemlji. Denić je za samo tri minuta u Londonu ukrao dijamant vredan 23 miliona funti.

Vođa grupe je Petar Radonjić iz Nikšića. Radonjić je u martu 2006. godine uhapšen na Aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, po poternici japanske policije.

U centru Pariza 3. marta, u akciji francuskih policajaca, zbog krađe nakita vrednog oko 300.000 evra, uhapšena su dva muškarca takođe jugoslovenskog porekla.

Jedan od njih je Miško Janković, drugi čovek već čuvene bande kradljivaca „Pink panter".

Juvelirnica „Alan Mišel" opljačkana je krajem februara. Uhapšeni dvojac iz „Pink pantera" upao je u lokal oko 14 sati. Prema rečima očevidaca, bili su maskirani kačketima i naočarima za sunce i pod pretnjom pištoljima naredili zaposlenima da im daju satove i nakit. Pobegli su sa plenom vrednim oko 300.000 evra.

Policajci su shvatili da se radi o pripadnicima „Pink pantera" i za manje od 24 sata, policija je uhapsila Jankovića i njegovog prijatelja.

Uhapšeni Janković je prema nekim izvorima "desna ruka" Predraga Vujoševića, koji je aprila prošle godine u Frankfurtu osuđen na tri i po godine zatvora. Za njega policija u Londonu veruje da je „mozak" „Pink pantera" i autor pljačke juvelirnice „Graf" u britanskoj prestonici iz koje su 2002. godine otete dragocenosti vredne 35 miliona evra.

Članovi bande, Srbi Nebojša Denić i Milan Jovetić, tada su uhvaćeni i osuđeni na 15, odnosno pet i po godina zatvora, ali je „mozak" operacije, izvesni Marko, umakao. Skotland jard veruje da je upravo Vujošević misteriozni Marko, ali za to nije imao dokaza.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом