"Super puma“ i "kamov“ u borbi sa požarima - hiljade tona vode na vatru
Više od 20 dana bez pauze u gašenju požara učestvuje i Helikopterska jedinica MUP-a Srbije. U gašenje su se uključila sva tri tipa helikoptera, a u vazduhu su proveli rekordnih 300 sati. Uz ruski "iljušin", u borbi s vatrom pomažu i helikopterske jedinice iz Češke, Slovačke i Rumunije.
Novi požar koji je buknuo na planini Goč za posadu Helikopterske jedinice znači novi zadatak i nastavak rekordnog angažovanja.
U gašenju vatre na površini od šest hektara borove šume, pripadnicima Sektora za vanredne situacije i dobrovoljnim vatrogasnim društvima u pomoć su stigli s helikopterom "ka-32“. U istom danu, uz "super pumu", ta letelica bila je angažovana i na gašenju vatre na Stolovima kod Kraljeva.
"Dnevno posade provode do osam sati u helikopteru, "super puma“ je provela šest sati u vazduhu bez zaustavljanja motora. Nemamo fiksno radno vreme, ovde smo ceo dan od jutra do mraka, ulažemo maksimalne napore da što pre požare stavimo pod kontolu", kaže Aleksandar Raičević, pilot Helikopterske jedinice MUP-a.
Da bi ovakve akcije bile efikasne, vodom se snabdevaju s vodozahvata ili montažnog bazena u blizini požarišta. Gorivo se puni na najbližim aerodromima. Iako uvežbani, požare koje gase, kažu, ne mogu da uporede s akcijama prethodnih godina, ni u zemlji ni u inostranstvu.
"Požari su specifični, posebno u Deliblatskoj peščari. Situaciju otežava vetar koji menja pravac kao i visoke temperature. Temperature u kokpitu su preko 50 stepeni, ekstremni su uslovi“, napominje Raičević.
Uz angažovanje slovačkih, čeških, rumunskih helikopterskih jedinica i ruskog aviona "iljušin", koji ima veću nosivost vode, ali se puni samo na aerodromu u Nišu – u vazduhu dodatna pravila.
"Iljušin ima prioritet jer ima ograničeno vidno polje. On prvi dođe na eventualno požarište velikom količinom vode zada ozbiljan udarac požarištu pa zatim helikopteri koji u okolini čekaju da iljušin završi, prilaze lokaciji i dalje gase preostalu vatru i požarišta koja su manja i koja iljušin nije uspeo da ugasi“, kaže Miloš Milutinović, pilot Helikopterske jedinice MUP-a.
Standardni jezik komunikacije je engleski, pa kada se utvrdi red na nebu, nema ni problema u komunikaciji između različitih posada.
Uz rekordan broj sati provednih uz vazduhu, u sva tri helikoptera namenjena za gašenje vatre iz vazduha, Helikopterska jedinica MUP-a beleži još jedan rekord, na požarišta u Srbiji od 5. avgusta ispustili su više od 4, 5 hiljada tona vode.
Коментари