Kobna ljubomora

Ubistvo i samoubistvo Ksenije Pajčin i Filipa Kapisode jedan je od gotovo 100 ubistava koja su počinjena zbog ljubomore, raskida veze ili neuzvraćene ljubavi.

U Srbiji, ljubomora je najčešći razlog za najteži zločin. Od početka prošle godine  stradalo 87 osoba, što je 70 odsto svih ubistava u Srbiji. Svaki drugi dan jedna osoba angažuje privatnog detektiva da proveri partnera.

Poslednji slučaj ubistva i samoubistva samo je jedan od primera do čega sve može da dovede ljubomora. Obično ljubomorni muževi i momci napadaju žene i devojke.

Tako je pre tri godine lekar iz Beograda ubio suprugu, a potom izvršio samoubistvo skokom sa zgrade.

Svirepo ubistvo kao rezultat opsesije, posesivnosti i ubeđenja - ako nije moja neće biti ničija, dogodilo se i u novembru 2008. godine. Na radnom mestu, medicinsku sestru ubio je bivši suprug.

Zoran Đurđević sa Kriminalističko-policijska akademija naveo je da je u ovakvim situacijama motivacija zasnovana na emotivnom konfliktu.

"Sa jedne strane imamo ljubav, a sa druge odbačenost, ljutnju, bes, a upravo je nasilje rezultat afektivne razdražljivosti i nedostatka inhibitornih mehanizama, kojima osoba može da kontroliše sopstveno ponašanje. Ovakva ubistva nisu planirana", rekao je Đurđević.

Tragedija može da se spreči

Prema rečima kliničkog psihologa Milana Kostića, to su uvek bili, bar na našem podnemblju slučajevi koji su imali svoju predistoriju, svoj zaplet i svoje tragično finale, međutim, u svakoj od tih etapa moglo je nešto da se učini.

Kod posesivne ljubomore, sve počinje sitnim prebacivanjima. Optuženi partner teško nalazi argumente kako bi dokazao da je nevin. Opravdanja se ne prihvataju, a svako negiranje samo produbljuje sumnju.

"Može da ide do fizičkih maltretiranja, povreda, pretnji. Najčešće pretnje koje se izgovaraju su upravo one koje iskazuju njegov sopstveni strah od toga da će biti napušten. Te pretnje su često praćene psovkama, uvredama i brutalnim ispadima", istakao je Kostić.

Od početka prošle godine zbog ljubomore, neuzvraćene ljubavi i raskida, stradalo je 87 osoba, što je 70 odsto svih ubistava u Srbiji.

Da je ljubomora veoma prisutna kod Srba pokazuje podatak da svaki drugi dan jedna osoba angažuje privatnog detektiva da proveri njihovog partnera.

Број коментара 48

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 02. мај 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом