среда, 15.05.2013, 11:27 -> 19:19
štampajPresude "stečajnoj mafiji"
Na kazne zatvora od jedne do devet godina osuđeno 16 pripadnika "stečajne mafije". Specijalni sud izrekao oslobađajuću presudu za preostalih 18 optuženih. Advokati osuđenih najavili da će se žaliti Apelacionom sudu.
U Specijalnom sudu izrečena je prvostepena presuda grupi od 34 optužena da su pripadali "stečajnoj mafiji". Na kazne zatvora od jedne do devet godina osuđeno je 16 osoba, a ostali su oslobođeni.
Prvooptuženom, bivšem predsedniku Trgovinskog suda u Beogradu Goranu Kljajeviću, određena je kazna od šest i po godina zatvora i zabrana bavljenja sudijskom dužnosti narednih pet godina.
Sudija Dušan Vojnović rekao je da je Kljajević osuđen za zloupotrebu službenog položaja i kršenja zakona od strane sudije i da mora da vrati 5.080 evra i 113.000 dinara koje je protivpravno stekao.
Na najvišu kaznu osuđen je bivši direktor Kreditno eksportne banke Sekula Pjevčević, kome je presuđeno devet godina zatvora i novčana kazna od 800.000 dinara i ima obavezu da vrati protivpravno stečeni novac u iznosu od šest miliona dinara.
Bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović, koji je u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora i novčanu kaznu od 800.000 dinara, a u obavezi je da vrati dva miliona evra koje je protivpravno stekao.
Bivši stečajni upravnik predzeća "Rad" Miljko Živojinović, koji je takodje u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora, a u obavezi je da tom preduzeću vrati protivpravno prisvojenih 142.228 evra.
Živojinoviću je izrečena zabrana da u narednih pet godina obavlja funkciju stečajnog upravnika.
Sudija Delinka Đurđević je osuđena na četiri godine i meru zabrane na pet godina bavljenja sudijske funkcije, dok je vlasnik preduzeća "Freš milk" iz Ečke Anđelko Bitović osuđen na četiri i po godine zatvora za poresku utaju i novčanu kaznu od 800.000 dinara.
Advokat Nemanja Jolović, koji je optužen za kršenje zakona od strane sudije u pomaganju, osuđen je na dve i po godina zatvora i meru zabrane bavljenja advokaturom od tri godine.
Nekadašnja direktorka "Poštanske štedionice" Jelica Živković osuđena je na tri godine zatvora, novčanu kaznu od 800.000 dinara i zabranu upravljanja državnom imovinom u narednih pet godina.
Svi osuđeni će novčane kazne morati da plate u roku od 30 dana od pravosnažnosti presude, a u kaznu zatvora biće im uračunato vreme provedeno u pritvoru.
Među oslobođenima su Grujica Davidović, Đorđo Antelj i vlasnik "Eko produkta" Milinko Brašnjević.
Na presudu i optuženi i tužilaštvo moći će da se žale Apelacinom sudu u Beogradu.
Advokati najavljuju žalbe
Bivši direktor Kreditno eksportne banke Sekula Pjevčević, osuđen na devet godina zatvora, poručio je da je miran, da je takvu odluku i očekivao, ali i da će se na nju žaliti sudu u Strazburu.
"U sve četiri tačke optužnice, gde sam osuđen su vraćeni krediti, imamo nalaz veštaka i materijalne dokaze i spise", rekao je Pjevčević.
On je rekao da je presudom očigledno da je sud hteo da pravda pritvor i da ima odluku Ustavnog suda da su optuženi bili nezakonito pritvoreni dve i po godine. Pjevčević jer dodao da veruje u Apelacioni, Kasacioni, Ustavni, ali i u sud u Strazburu da ova presuda ne može da opstane.
Branilac Miljka Živojinovića koji je u bekstvu i danas osuđen na pet godina zatvora, advokat Aleksandar Lojpur, je rekao da je da će se žaliti Apelacionom sudu na presudu.
"Mislim da smo dokazali da je za sva dela za koje je optužen, ne samo da nije bilo dokaza i da nije kriv, već smo dokazali da je bio nevin, rekao je Lojpur.
Radovan Jovović, branilac Nemanje Jolovića koji je osuđen na 2,5 godine, poručio je da presuda protiv njegovog branjenika ne može da opstane, jer je osuđen za radnje njegovog zanimanja.
Optužnica protiv okrivljenih podignuta je u oktobru 2006, šest meseci nakon hapšenja osumnjičenih, a suđenje je počelo u januaru 2007. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар