Poček (ček sigurniji od kartice)

Građani Srbije koriste platne kartice, ali ne i kreditne. Ipak, bankari kažu da građani sve češće kupuju čekovima na odloženo, jer se tako ne plaća kamata. Plaćanjem kreditnom karticom kamata može iznositi i do 80 odsto.

Platne kartice se sve više koriste i očekuje se da ove godine njima bude obavljeno oko 115 miliona transakcija, što je deset odsto više nego prošle godine. Međutim, kreditne kartice se sve manje koriste.

Iako su kreditne karitce jedna od najskupljih vrsta kredita, bankari smatraju da se manje koriste, zbog toga što građani sve češće kupuju čekovima na odloženo.  

Banke u Srbiji izdale su šest miliona platnih kartica, što znači da svaki vlasnik tekućeg računa ima gotovo dve kartice u novčaniku. Međutim, jedna kartica se u proseku iskoristi 17 puta godišnje, što je daleko ispod evropskog proseka.

Da bi se kartice više koristile potrebno je uvesti nove tehnologije i zakonom regulisati naplatu provizija za korišćenje kartice na bankomatu druge banke. Te provizije u Srbiji iznose od jedan do tri odsto, a u Evropskoj uniji 0,2 odsto.  

"Visine provizije dovode do toga da platne kartice postanu neefikasan način plaćanja, guši se konkurencija. Barijere za ulazak novih kartica vode stvaranju monopola", objašnjava viceguverner Narodne banke Srbije Bojan Marković.

"Plaćanje karticom u svakom slučaju je najkomforniji i najsigurniji način. Plaćanje robe na post-terminalima i podizanje gotovine na matičnom bankomatu, apsolutno je bez troška i ja preporučujem klijentima da za to koriste kartice umesto keša", rekla je Slavica Đorđević iz Komercijalne banke.

Bankari kažu da je u poslednje vreme došlo do pada prometa kreditnim karticama, jer se čekovi ponovo sve više koriste za kupovinu na odloženo, a oni su ti koji moraju da garantuju isplatu duga, bez obzira na to da li na tekućem računu vlasnika ima novca.

"Što se tiče korisnika, korišćenje čekova ima prednost, zato što se te rate ne evidentiraju u kreditnom birou. Srbija je originalna u mnogim stvarima, a jedna je i to da ste u nedozvoljenom minusu, a možete da platite čekom", rekao je Mirko Španović iz Hipo Alpe Adria banke.

Razlog je možda i to što se kod plaćanja čekom na odloženo ne plaća kamata, a za kupovinu kreditnom karticom ona je od 17 do 30 odsto, pa čak i do 80 odsto ako se prekorači dozvoljeni kreditni limit na dinarskoj kartici.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом