Tankeri ponovo plove kroz Ormuz, nafta pojeftinjuje – smiruje li se energetska kriza
Nakon višemesečne krize koja je uzdrmala svetsko tržište energije, tankeri ponovo plove kroz Ormuski moreuz. Urednica portala "Energija Balkana" Jelica Putniković izjavila je za RTS da će na tržištu energenata i dalje biti turbulencija, ali da se nazire stabilizacija. Vojni analitičar Vlade Radulović smatra da Memorandum o razumevanju između SAD i Irana predstavlja korak napred, ali da nije dovoljan za konačan mir na Bliskom istoku.
Pitanje koje postavljaju vlade, berze i energetske kompanije nije da li je prolaz kroz Ormuski tesnac otvoren, već koliko je bezbedan.
Vašington tvrdi da je saobraćaj u Ormuskom moreuzu obnovljen, ali stručnjaci upozoravaju da će uklanjanje mina, povratak osiguravača i normalizacija pomorskog saobraćaja trajati nedeljama.
Kroz Ormuski moreuz prolazi oko petine svetske trgovine naftom i svaki novi incident trenutno se odražava na cene energenata, inflaciju i privredni rast širom sveta.
Postepena stabilizacija
Jelica Putniković, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla je da je nafta od jutros ponovo pojeftinila, što je signal da tržište pozitivno reaguje na nastavak transporta.
"Bilo je mnogo tankera natovarenih naftom koji su čekali ispred luka da se moreuz otvori. Sada nema opasnosti da će neko gađati tankere. Iranski zvaničnici su poručili da žele što pre da se vrate proizvodnji i izvozu sirove nafte, jer im je važno da obnove prihode. To ukazuje na postepenu normalizaciju situacije", objašnjava Putnikovićeva.
Smatra da bi cene nafte mogle nastaviti da padaju, ali upozorava da su pregovori tek počeli i da će, sve dok ne bude postignut konačan sporazum, biti turbulencija na tržištu energenata.
"Sigurno je da će zalivske zemlje pokušati da nadoknade gubitke u prihodima i isporukama nafte nastale tokom krize", ističe Putnikovićeva.
Napominje i da Evropa postepeno odustaje od ruske nafte i gasa i nastoji da vodi racionalnu energetsku politiku, ali da će ostati ranjiva sve dok ne uspostavi stabilan i održiv energetski sistem.
Nadmoć jeftiijih sredstava za ratovanje
Vlade Radulović smatra da Ormuskim moreuzom trenutno upravljaju diplomatski procesi i da Memorandum o razumevanju između SAD i Irana predstavlja korak napred, ali ne i konačan dogovor koji bi obezbedio trajni mir.
"Drugo pitanje je situacija na terenu – šta ćemo sa minama i obezbeđivanjem plovnih koridora. Suština je da je ponovno otvaranje Ormuskog moreuza proces koji će potrajati", navodi Radulović.
Dodaje da su se velike sile u više navrata precenile u sukobima sa protivnicima koje su smatrale slabijim.
"To smo videli u Ukrajini, a delimično i u drugim konfliktima. Svedočimo novom načinu ratovanja, u kojem manje i slabije snage, koristeći lako dostupna i relativno jeftina sredstva, mogu da nanesu značajnu štetu daleko nadmoćnijem protivniku koji raspolaže sofisticiranom i skupom vojnom opremom. Mnogo je otvorenih pitanja koja bi trebalo rešiti u roku od 60 dana, koliko predviđa Memorandum", kaže Radulović.
Коментари