Читај ми!

Ljubav na prvi zalogaj – kako srpska čokolada stiže do Evrope

Industrija slatkiša u Srbiji traje više od jednog veka. Od početka godine izvezeno je čokolade, bombona i tradicionalnih keksova u vrednosti oko 220 miliona evra. Uz podršku švajcarsko-srpske inicijative, koja pomaže malim i srednjim firmama u procesu poslovne transformacije, dve kompanije slatkiša su modernizovale pogone i ušle u lance snabdevanja velikih sistema.

Pre skoro četvrt veka, sa tri zaposlena, počeli su ručnu proizvodnju pralina i čokoladnih tabli, koristeći kao sirovinu kvalitetnu belgijsku čokoladu, sačinjenu od najkvalitetnijih kakao zrna. Danas imaju 50 zaposlenih i oslanjaju se na zanat, ali prate i savremene tehnologije

"Naša vizija je zdrava čokolada, dobrog ukusa, prvenstveno da kažemo da bude ljubav na prvi kontakt", ističe Milan Obradović, tehnolog i šef proizvodnje u preduzeću "Adore".

Švajcarska podrška za nova tržišta

Zahvaljujući podršci švajcarsko-srpske inicijative, dobili su finansijske konsultanske usluge i otvorili pogon za industrijsku proizvodnju. Proizvodi poput ručno pravljenih čokoladnih pralina i čokolade "Srpkinja" stižu do Evrope, gde su na listi najtraženijih konditorskih artikala.

"Imamo preko 200 različnih proizvoda, svakako da bi nam logistički značilo da što više sirovina možemo da nađemo na domaćem tržištu. Međutim, kakaovac kao osnovna sirovina je biljka koja raste u ekvatorijalnom pojasu, najviše se prerađuje u Belgiji i Holandiji, tako da mi većinu sirovina odatle uvozimo. Unapredili smo digitalizaciju naših procesa, koja nam je veoma pomogla da što pre  dođemo do informacija koje bi nam bile značajne za odlučivanje", objašnjava Aleksandar Marić, vlasnik "Adore".

Iz zemlje iz koje idu najbolje čokolade u svet, njena ambasadorka kaže da je veoma zadovoljna, i mnogo više od toga, zbog projekta javno-privatnog partnerstva dve zemlje.

Nova radna mesta i ugovoreni poslovi

"Lokalni proizvođači slatkiša moraju da biraju što kvalitetnije sirovine, kakao, šećer i mleko proizvedeno u vašoj zemlji i uz konstantno unapređenje receptura čokolada. Veoma sam ponosna što Švajcarska pomaže kroz projekat javno-privatnog partnerstva između Švajcarske agencije za razvoj i domaće privrede - Es Em Haba srpskim malim i srednjim preduzećima", ističe An Lugon-Mulen, ambasadorka Švajcarske federacije u Srbiji.

Aleksandar Goračinov, direktor "SME HUB", naglašava da prate prate efekte podrške.

"U skladu s tim smo do sada došli do rezultata koji govore o desetinama novih zaposlenih, o velikom broju zadržanih postojećih radnih mesta ali i o novim ugovorenim poslovima od strane malih i srednjih preduzeća koje podržavamo i velikih kompanija u iznosu od 3,6 miliona švajcarskih franaka", ističe Goračinov.

Od Dorćola do svetskih rafova

Konditorski sektor obuhvata oko 300 preduzeća koja pronalaze svoje mesto na trpezama širom sveta - oko 500.000 tona završi u izvozu.

"Naši izvoznici koji rade u brendovima mogu da se pozicioniraju među skupljim proizvodima, ali da bi se neki ozbiljniji rezultati postigli potrebna su ogromna i dugoročna ulaganja u marketing da bi neko opstao na tržištu duže vreme", smatra Veljko Jovanović, savetnik predsednika PKS.

Prva fabrika čokolade otvorena je 1902. u Beogradu. Osnovala ju je porodica Šonda na Dorćolu. U toj fabrici je proizvedena prva domaća čokolada "Olga".

Danas je na mestu nekadašnje fabrike hotel, a u znak sećanja na prve proizvođače slatkiša, skver na uglu Solunske i Ulice cara Uroša nosi naziv "Kosta Šonda".

петак, 05. јун 2026.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом