Читај ми!

Zašto benzinske pumpe u Srbiji ne prate pad cena nafte u svetu

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je za RTS da nisu svima isti troškovi da dođu do derivata nafte. Zbog pretnji sankcijama NIS-u, uvoznici su povećali zalihe po skupljim cenama, navodi Mićović. U Severnoj Makedoniji i BiH su manje akcize i zato je gorivo jeftinije, pojašnjava Mićović.

Cene nafte u svetu pale su u odnosu na prethodnu nedelju. To je posledica mogućnosti da će Organizacija zemalja izvoznica nafte, ili "OPEK+", povećati proizvodnju u julu. Takođe, rastu zalihe sirove nafte u Americi.

Utisak je da u Srbiji cene goriva na pumpama ne prate te padove u istom ritmu. 

Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, rekao je da matematika pokazuje nešto drugo i da je dalek put cene sirove nafte na nekoj utovarnoj luci, izražena u dolarima po barelu – do dinara po litru benzina na benzinskoj stanici u komšiluku.

To je, kako kaže, jako dug put. "Prvo, cena nafte nije jedino što utiče na cenu goriva, bitno utiče, ali ne najviše, nećete verovati, zato što je recimo trenutno udeo ukupnih državnih dažbina oko 58 procenata kod benzina“, navodi Mićović.

Prema njegovim rečima, brzina kretanja prvo ne zavisi od tržišta. Podseća da tri godine traje regulacija cena na srpskom tržištu.

Šta sadrži formula pored kotacije benzina

"Država je opredelila jednu matematičku formulu kojom pokušava da simulira i ono stanje na tržištu kako bi trebalo, po oceni tih brojeva, da bude, uz ograničenje marže i to određuje kao maksimalnu maloprodajnu cenu. Znači, u tu formulu se uvrštavaju kotacije benzina i dizela, ne sirove nafte, nego tržište benzina i dizela, derivata nafte, ono potpuno drugačije diše od tržišta nafte“, napominje Mićović.

To se uvrštava u formulu, dodaje Mićović, kao i kurs dolara.

"Još jedna bitna promena, to su zavisni troškovi uvoza, koji moraju da se uzmu u obzir. I dolazi se do neke cene koja se odredi kao maksimalna cena. Danas na tržištu nemate jedinstvene cene na svim pumpama, imate odstupanje od po par dinara, nisu svi na toj maksimalnoj vrednosti, tako da tržište u neku ruku pokušava da se izbori za svoje tržišne zakone, ali ipak uredba i ograničenje cena stvara veliki problem u poslovanju“, ukazuje Mićović.

Uvoznici podigli zalihe

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije napominje da nisu svima isti troškovi za početak. "Nisu svima isti troškovi da dođu do derivata nafte i stave ih na tržište. Imaju veoma različite troškove. Problem je u tome što, recimo, od prve inicijalne informacije o mogućem uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije, svi uvoznici da bi se obezbedili povećali su količinu uvoza, onda je još usledio apel države svim uvoznicima da podignu zalihe kako bi povećali sigurnost snabdevanja“, kaže gost Jutarnjeg programa.

U tim tako visokim zalihama našli su se svi u momentu kada su cene goriva krenule da padaju.

"I to nije tržišno upravljanje, nego na osnovu uredbe i realnih parametara. To se dešava na tržištu uvek, ali se zalihe optimizuju na taj način da vi niste zatrpani zalihama u momentu kada je tržište išlo dole. Ali svi jesu zatrpani zalihama u nekim drugim okolnostima, da bi obezbedili sigurnost snabdevanja“, naveo je Mićović.

Gorivo u nekoj luci je zapravo sada jeftinije, a prethodno je kupljeno skuplje, potvrdio je Mićović, uz napomenu da je to veliki finansijski problem.

"Znači, potrošači nemaju nikakvih problema, snabdevenost je vrlo normalna, nigde niste uočili da nedostaje imalo goriva, ali s druge strane, finansijski pokazatelji su takvi da iz meseca u mesec neki generišu gubitke, neki nulu“, kaže Mićović.

Akcize i troškovi nabavke

Bilo bi idealno kad bi država mogla da reguliše visinu akcize u skladu sa troškovima nabavke, da uvozni derivati imaju jednu akcizu, a oni koji se proizvode u zemlji drugu, ali to je neizvodljivo, to bi bilo kao dobar mehanizam, dodaje on.

Akcize su, kako kaže, politika države, ne samo naše nego svake države. Poresko oporezivanje, generalno, pa i akcizno oporezivanje je deo uopšte poreske politike države.

"Naša država se opredelila za takvu akciznu politiku prema energentima, pre svega motornog goriva, da imamo jednu od najviših akciza u regionu. To je deo ukupnog paketa oporezivanja, ali ne treba to gledati izolovano. Zahvaljujući tome, u dobroj meri, danas imamo dosta visoke cene goriva na benzinskim stanicama“, podvukao je Mićović.

Situacija u regionu 

Kada cene padaju, onda se smanjuje samo onaj naftni deo. Pošto su akcize iskazane u apsolutnom iznosu, one su zakucane u toj visini, kako god padaju cene, samo se smanjuje onaj deo "odozgo". Malo pada i PDV, ali 58,3 odsto je udeo državnih dažbina, ukupnih državnih dažbina u benzinu, a 57 odsto u evrodizelu.

To je, kako kaže, značajan deo, ali države reaguju smanjenjima akcize kada su cene visoke.

Rekao je da smo imali reakciju države, kada su cene bile više od 200 dinara, pa su smanjivane akcize do 20 odsto od nominalne vrednosti.

Kako se pad cena nafte reflektuje na domaće tržište

Odgovarajući na pitanje šta se dešava sa domaćim tržištem ako pada cena sirove nafte, Mićović kaže da se to reflektuje. 

Recimo, u Hrvatskoj i Crnoj Gori se cene određuju takođe od strane države ali na dvonedeljnom nivou.

Navodi primer da su u Severnoj Makedoniji ukupne dažbine na dizel 43 evrocenta, a kod nas 91.

U BiH ukupne dažbine na evrodizel su 53 centa, kod nas 91. Zapravo razlika je pre svega u akciznoj politici, jer na kraju krajeva, oni imaju niži PDV, 17 odnosno 18 odsto, a mi imamo 20 odsto, Mađarska ima 27 odsto.

Kada potrošač dođe na pumpu

Mićović objašnjava da se uticaj cene nafte pojavljuje odložno, treba određeno vreme da prođe.

"Pre tri-četiri godine je uvedeno razdvajanje u različitom akciznom oporezivanju različitih potrošača. Transporteri danas imaju 15 ili 16 dinara pravo na refakciju akcize. Moraju da je plate celokupno, ali dobiju 16 dinara manje", ukazuje Mićović.

Od 1. jula ozbiljno će biti veći povratak. "To je ozbiljno smanjenje akcize i to bi trebalo da vrati jedan deo potrošača u međunarodnom transportu koji danas putujući natovare robu iz Srbije, odlaze negde na Zapad i sipaju gorivo u Hrvatskoj i Mađarskoj recimo, zato što je to u ovom trenutku povoljnije. Njih bi trebalo da vratimo, bar delimično", zaključio je Tomislav Mićović.

среда, 28. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом