четвртак, 15.05.2025, 22:29 -> 22:42
Извор: Министарство науке
Kompanija "Rosatom": Nudimo rešenje Srbiji za jačanje energetske nezavisnosti zemlje
Kompanija "Rosatom" predstavila je na Međunarodnom naučno-stručnom forumu "Zapadni Balkan u energetskoj tranziciji”, u Privrednoj komori Srbije, moderne nuklearne tehnologije i ponudila rešenje za jačanje energetske nezavisnosti zemlje, saopštilo je danas Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.
Direktorka predstavništva državne korporacije "Rosatom" u Srbiji Marija Deurić rekla je da "Rosatom" pozdravlja težnju Srbije da ojača energetski sistem zemlje i diversifikuje energetski bilans uvođenjem nuklearne proizvodnje, koja će služiti kao pouzdan, efikasan i bezugljenični izvor energije.
"Uvereni smo da će izgradnja nuklearne elektrane omogućiti stvaranje uslova za dugoročni društveno-ekonomski prosperitet zemlje i ojačati njenu energetsku nezavisnost. Nuklearna elektrana će takođe pomoći u doprinosu sprovođenju klimatske strategije Srbije, koja predviđa smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte za skoro 70 odsto do 2050. godine", istakla je Deurićeva.
Kako kaže, "Rosatom" je spreman da ponudi svojim srpskim partnerima kompletan spektar rešenja, od nuklearnih elektrana male snage baziranih na reaktorima "RITM-200", do energetskih blokova velike snage generacije Tri plus.
"Naše tehnologije su već pokazale svoju pouzdanost i efikasnost kako u Rusiji, tako i na stranim objektima", navela je Deurićeva.
Direktor Instituta za nuklearna istraživanja "Vinča" Slavko Dimović izrazio je želju za saradnjom sa kompanijom "Rosatom" zarad izgradnje nuklearne elektrane.
"Ja bih voleo da se angažuje rusko državno preduzeće 'Rosatom' koje zapošljava više od 400.000 ljudi i nemam nikakav problem da kažem da je ruska tehnologija najnaprednija vezano za gradnju nuklearnih elektrana. Jedino Rusija ima zatvoren nuklearni gorivni ciklus i jedina ima sposobnost i znanje da eksploatiše rudu urana, da pravi i obogaćuje gorivo, da izgrađuje nuklearne reaktore i da daje kreditni aranžman", naglasio je Dimović.
Pal Kovač, šef kabineta Nuklearne elektrane "Pakš jedan" u Mađarskoj Pal Kovač, naveo je rad ove nuklearne elektrane kao primer na koji adekvatno korišćena nuklearna energija može značajno doprineti energetskoj stabilnosti države.
"Moramo otvoreno da komuniciramo sa društvom i sa javnošću, kako bismo im omogućili da shvate dobrobiti nuklearne energije i prihvate bilo koji oblik njenog korišćenja. Tek nakon toga ćemo moći da govorimo o detaljima i tehničkim pitanjima", rekao je Kovač.
Državna sekretarka Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Marija Gnjatović ocenila je energetsku tranziciju u regionu kao prioritet i glavno pitanje strateške bezbednosti i stabilnosti.
"Svedoci smo globalne neizvesnosti i ubrzanja klimatskih promena. Energetska stabilnost i nezavisnost su ključni izazovi ali i šansa za pametnu transformaciju i energetsku tranziciju. Nauka i inovacije su više nego ikada ranije stubovi za promene i pametnu energetsku transformaciju, a to prepoznaje i globalna naučna zajednica. Jedan od primera je usvajanje rezolucije Ujedinjenih nacija koja se odnosi na međunarodnu dekadu nauke za održivi razvoj", rekla je Gnjatović.
Коментари