Italijanske kompanije u Srbiji – od jednog zaposlenog do regionalnog centra
Od ponovnog uspostavljanja, u privrednoj saradnji Srbije i Italije nema padova - već samo uzlazna linija. U Srbiji posluje više od 1.200 italijanskih ili mešovitih kompanija koje zapošljavaju oko 40.000 radnika, a direktne investicije su dostigle četiri i po milijarde evra. To je potvrđeno i na skupštini Udruženja italijanskih industrijalaca u Srbiji uoči sutrašnjeg Poslovnog foruma Srbija-Italija i Samita dveju vlada, kome će prisustvovati šef italijanske diplomatije Paolo Đentiloni.
Italijanska logističko-transportna kompanija je u Srbiju došla sa jednim zaposlenim da bi posle opipavanja terena za samo osam godina postala firma sa 75 zaposlenih i ambicijom da beogradska kancelarija postane regionalni centar za zemlje bivše Jugoslavije i Balkana.
Planove otežavaju barijere zbog čega su na granicama česta zadržavanja kamiona, ali zahvaljujući usaglašavanju srpskih sa propisima Evropske unije - očekuje se i da gužve postanu prošlost.
Zaposleni najbolji studenti
Ono što je najvažnije - imaju, a to su zaposleni i to najbolji studenti.
"Program traje već pet godina i svake godine mi stipendiramo najbolje studente sa, uglavnom saobraćajnog fakulteta i oni se kasnije zapošljavaju kod nas. Tako da, taj program ćemo svakako nastaviti. Kompanija `Ferkam Beograd` je firma saobraćajnih inženjera", ističe Marko Kambić, direktor firme "Ferkam".
Upravo to ih je preporučilo za priznanje "Konfindustrije Srbija".
Novoimenovani predsednik Udruženja industrijalaca Italije u Srbiji kaže da sa sadašnjom stopom nezaposlenosti Srbija nije više atraktivna za radnointenzivne grane.
"Situacija se promenila. Interesovanje italijanskih investitora sada ide u pravcu internacionalizacije usluga, inženjeringa i IT-a", ističe Romano Rosi, predsednik "Konfindustrije Srbija".
Italijanski partneri vode računa i o održivom razvoju u oblastima životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja.
"Velika mi je čast i zadovoljstvo jer smo dobili nagradu Franko Delneri za održivost i društvenu odgovornost. To su prepoznale velike multinacionalne kompanije sa kojima danas sarađujemo s obzirom da dosta izvozimo u zemlje EU", kaže Dejan Blagojević, direktor "Propulzija".
Miloš Kostić, generalni direktor "MT-Komeks" navodi da vredno rade i da su pripremili nove projekte koje žele da izgradimo sa željom da smanjimo zagađenje naše zemlje.
"Nadamo se da ćemo u ovom sledećem krugu uspeti da dobijemo neke od aukcijskih režima jer to nama omogućava da imamo siguran plasman električne energije u dužem vremenskom periodu", ističe Kostić.
Fabrika u Šapcu stabilno posluje
Iako se spekuliše da će cenu situacije u automobilskoj industriji platiti komponentaši, u italijanskoj kompaniji specijalizovanoj za proizvodnju kože za luksuzne automobile sa godišnjim prometom od 100 miliona evra kažu da fabrika u Šapcu stabilno posluje.
"Naše očekivanje je da se u toku 2025. i 2026. proširimo za dodatnih 4.400 kvadrata. Očekujemo investiciju od barem pet miliona evra kroz naredne dve godine i zaposlenje od još 250 ljudi", navodi Boris Veljović, direktor "Konćerio Pazubio" - Šabac.
Strateško partnerstvo
Trgovinske i ekonomske veze Srbije i Italije su dodatno ojačane sporazumom o strateškom partnerstvu.
"Sa našom uravnoteženom multivektorskom spoljnom politikom koja je osigurala to da Srbija bude jedna od zemalja sa najvećom mrežom sporazuma o slobodnoj trgovini i zemlja iz koje proizvođači mogu slobodno da pristupaju evropskom, evroazijskom tržištu, tržištu NRK, Egipta, Emirata, mnogih zemalja Afrike, Azije predstavlja jedinstven most ne samo između srpske i italijanske ekonomije već i šansa, rekao bih za ovaj region", ističe Marko Đurić, ministar spoljnih poslova u tehničkoj vladi.
Luka Gori, ambasador Italije u Beogradu, kaže da naša zemlja sada proživljava veoma delikatne trenutke.
"Mi se nadamo da će se sve mirno rešiti, dijalogom. Prisustvo ministra Đurića i sutra predsednika Vučića je veoma važno za odnose naše dve zemlje", navodi Gori.
Podsetio je da je privredni rast Srbije četiri odsto, da je dobila investicioni rejting i da je privukla 60 odsto svih stranih investicija koje su došle u region i pozvao privrednike iz Italije da to iskoriste.
Коментари