MMF: Srbija u 2024. zabeležila impresivne makroekonomske rezultate
Međunarodni monetarni fond (MMF) zaključio je, nakon dvonedeljnog razgovora sa predstavnicima Srbije, da su makroekonomski rezultati u državi jaki, privredni rast i tržište rada snažni, da je inflacija smanjena, a da se iznos deviznih rezervi nalazi na rekordnom nivou.
Zaključeno je i da je finansijski sektor dobro kapitalizovan i likvidan, kao i da se nastavlja smanjenje učešća javnog duga u BDP-u, saopštila je Narodna banka Srbije.
Razgovori su vođeni od 3. do 15. oktobra, a sa timom MMF-a uspešno je obavljeno četvrto, ujedno i poslednje razmatranje sprovođenja aktuelnog stendbaj aranžmana koji je zaključen u decembru 2022. godine na period od 24 meseca.
Istovremeno, postignut je dogovor o ekonomskom programu i srednjoročnim politikama koje će MMF podržati trogodišnjim Instrumentom za koordinaciju politike (Policy Coordination Instrument – PCI), koji predstavlja nefinansijski, savetodavni instrument za zemlje koje sprovodi snažnu ekonomsku politiku.
Kako navodi NBS, MMF je konstatovao da zahvaljujući jakom ekonomskog programu koji Srbija sprovodi, a koji je podržan i stendbaj aranžmanom Međunarodnog monetarnog fonda, i imajući u vidu kontinuiranu posvećenost snažnoj ekonomskoj politici, "Standard end Purs" je u oktobru prvi put dodelio Srbiji kreditni rejting investicionog ranga.
"Rast u 2024. do 3,9 odsto, ubuduće oko 4,25"
U svom izveštaju MMF je, između ostalog, istakao da su makroekonomski rezultati Srbije u 2024. godini impresivni. Procenjuje da će rast u 2024. godini dostići 3,9 odsto i da će zatim ubrzati na oko 4,25 odsto u narednim godinama.
Ocenjuje se da je inflacija vraćena u ciljani koridor Narodne banke Srbije zahvaljujući merama monetarne politike i smanjenju cena energenata i hrane.
Iz MMF-a kažu da će povećanje fiskalnog deficita na 2,7 odsto BDP-a u 2024. godini biti u funkciji finansiranja dodatnih potreba u oblasti infrastrukture, socijalne politike i odbrane.
Očekuje se da će javni dug pasti na oko 48 odsto BDP-a do kraja godine i to zahvaljujući snažnim fiskalnim prihodima, snažnom ekonomskom rastu i nedavnoj reviziji BDP-a naviše.
Takođe, očekuje se i nastavak kontinuiranog priliva stranih direktnih investicija, koji će biti dovoljni da pokriju tekući deficit platnog bilansa, što je obeležilo i prethodnih deset godina.
Ključni makroekonomski rizici odnose se na: eksternu tražnju, cene robe na globalnom tržištu, produbljivanje geoekonomske fragmentacije, kao i izloženost poljoprivredne proizvodnje i ekonomske aktivnosti uticaju klimatskih promena i ekstremnih vremenskih prilika.
"Izgrađene rezerve i mehanizmi protiv spoljnih rizika"
Rezultati MMF-a pokazuju i da je Srbija izgradila dovoljne rezerve i mehanizme za odbranu od rizika koji mahom dolaze iz eksternog okruženja.
Devizne rezerve i depoziti države su visoki, javni dug i spoljni dug su održivi, bankarski sektor je jak, a neophodan je kontinuitet prudentnih politika kao dodatan važan zaštitni mehanizam, zaključuju iz MMF-a.
Guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković istakla je da je Srbija ostvarila veliki napredak u prethodnih dvanaest godina.
“Instrument za koordinaciju politike (PCI) bi trebalo da podrži očuvanje postignutih rezultata, kao i nastavak sprovođenja ambiciozne reformske agende“, rekla je Tabakovićeva.
Коментари