Srbija izborila investicioni rejting, bolji uslovi i za zaposlene i za zadužene

Agencija Standard & Poor’s dodelila je našoj zemlji investicioni kreditni rejting BBB-. To znači da je Srbija prvi put, po oceni te rejting agencije, ušla u klub stabilnih ekonomija, sa umerenim kreditnim rizikom. Predsednik Aleksandar Vučić poručuje da je to istorijski trenutak za našu zemlju i ekonomiju, i da predstavlja prekretnicu za ekonomsku putanju naše države.

Prva smo zemlja Zapadnog Balkana i jedina država kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, koja ima investicioni rejting. Analizirajući tu vest, agencija Blumberg piše da je privreda Srbije dokazala da je otporna na šokove, i ukazuje da je rast privrede među najvećim u Evropi. 

 Prvi put je srpska ekonomija preskočila lestvicu koja odvaja stabilne od nestabilnih ekonomija i iz špekulativnog prešla u investicioni kreditni rejting.

Našim jezikom rečeno, to znači da smo iz grupe zemalja nesigurnih u otplati kredita i nestabilne poslovne klime, ušli u grupu onih koje su sigurne po pitanju izvršenja finansijskih obaveza i poslovanja.

U obrazloženju ocene date Srbiji, Standard & Poor’s - jedna od tri agencije za procenu kreditnog rejtinga - iznosi niz pozitivnih ocena.

"Snažna domaća tražnja, delimično potpomognuta državnom potrošnjom za infrastrukturu u vezi sa Ekspom 2027, navodi nas na predviđanje da će se realni BDP Srbije povećati za 4 odsto u 2024. i u narednih nekoliko godina“, navode Standard & Poor’s.

Kako se dodaje, očekuju da će stabilan rast BDP-a i razborito kreiranje politike pomoći Srbiji da obuzda fiskalne pritiske i zadrži nivo javnog duga na umerenom nivou.

"Jači spoljni zaštitni faktori, zajedno sa velikim i sve raznovrsnijim stranim direktnim investicijama ublažiće potencijalne eksterne šokove. Izgledi su stabilni“, navodi se u obrazloženju Standard & Poor’s.

Važnost vesti za privredu i građane u saopštenju precizira predsednik države.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da srpske kompanije će od sada lakše, brže i pod povoljnijim uslovima moći da privlače strane investicije, čime se krči i utire put za rast, inovacije i otvaranje novih radnih mesta u različitim sektorima naše privrede.

"Postoje investitori koji već neko vreme žele da ulažu u Srbiju, zbog napretka koji ostvarujemo, ali u njihovim mandatima stoji da mogu da investiraju samo u zemlje investicionog ranga. Sada smo i njima otvorili vrata. Za sve privredne aktere u našoj zemlji, ovaj status unapređuje celokupno poslovno okruženje“, ocenio je Vučić.

Kako je dodao, on signalizira međunarodnim investitorima da je Srbija stabilna i atraktivna destinacija za ulaganje sa niskim rizikom ili visokom sigurnošću i izvesnošću za obavljanje investicionih aktivnosti.

Šta je kreditni rejting

Šta je kreditni rejting sportsko-zdravstvenim žargonom objašnjava ministar finansija.

"Kreditni rejting vam je kao skener, kao sistematski pregled, odete kod doktora, uradite pregled i on vam kaže da li ste zdravi ili niste. Taj skener, taj kreditni rejting, ta jedna agencija od tri najveće je uradila apsolutno najdetaljniju analizu naših javnih finansija, svega što smo uradili, perspektiva i planova.

Prema njegovim rečima, to je kao kada iz beton lige u kojoj smo bili do juče uđemo u prvi ligu i sada se takmičimo sa najboljima.

Mali ističe da na osnovu ovog rejtinga Srbija više nije zemlja u razvoju, nije više zemlja tzv. spekulativnog ulaganja, sada je u grupi zemalja koje su razvijene, najstabilnije kada je ekonomija u pitanju.

Dobijanje rejtinga investicionog ranga od strane agencije Standard & Poor’s dodatno nas obavezuje da i u narednom periodu nastavimo da čuvamo makroekonomsku stabilnost i povoljne izglede rasta, kao i da dalje jačamo i razvijamo našu ekonomiju,kaže guvernerka Jorgovanka Tabaković.

Ekonomisti saglasni - vest koju je sinoć objavila njujorška kreditna agencija važan je signal i za poslodavce i za stanovništvo. BDP bi, kažu, godišnje mogao da raste i dodatnih jedan odsto zahvaljujući investicionom rangu.

Poruka investitorima

Profesor FEFA fakulteta Nebojša Savić kaže da ovim novim rejtingom praktično se investitorima kaže "ulažite u Srbiju jer su rizici ulaganja mnogo manji nego što su bili ranije".

"Ovaj rejting znači da će efekat ulaganja u Srbiju biti manje rizičan i da može da se ulaže u zemlju, a ta nova ulaganja znače povećanje stranih direktnih investicija. Iz ugla građana to znači mogućnost da se otvaraju nova radna mesta, nove fabrike, novi proizvodni potencijali, a samim tim i da se dobijaju i više plate“, rekao je Savić.

Uz Standard & Poor’s, kreditni rejting u našoj zemlji procenjuju i agencije Fič i Mudis. One srpsku ekonomiju još drže u kategoriji špekulativnih. Ekonomisti očekuju da bi i te agencije uskoro mogle da promene procenu i Srbiji potvrde investicioni kreditni rejting. U regionu ga imaju samo zemlje koje su članice Evropske unije. Najviši kreditni rejting u Evropi imaju Nemačka, Lihtenštajn, zemlje Beneluksa i Skandinavije.

петак, 23. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом