Žiofre: EU treba da dâ "više goriva" srpskoj ekonomiji
U Evropskoj kući u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu održava se manifestacija "Evropska nedelja mogućnosti". Šef Delegacije EU u Srbiji ambasador Emanuele Žiofre objasnio je plan finansijske pomoći koju će EU obezbediti Srbiji. Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević je pred otvaranje upoznala prisutne sa reformama koje će se prvo finansirati.
Tokom Evropske nedelje mogućnosti, koja se drugi put održava u Beogradu, Emanuele Žiofre očekuje čak 70 sesija koje će obuhvatiti razne aktivnosti u Srbiji u koje je uključena EU.
"Svi programi doprinose napretku – od preduzetništva, biznisa, do inovacija", objašnjava šef Delegacije EU o čemu će se razgovarati.
Prvi dan Evropske nedelje mogućnosti posvećen je biznisu i inovacijama, najavio je Žiofre. U okviru prvog dana biće analiziran Plan rasta, koji obuhvata finansijsku pomoć Evropske unije namenjenu zemljama Zapadnog Balkana.
Šef Delegacije EU ističe da će ekonomska pomoć biti podstrek za ekonomiju Srbije.
"Plan rasta se tiče dovođenja nove dinamike u proširenju Evropske unije, ali je fokus na socijalno-ekonomskim problema", rekao je Žiofre za RTS.
EU treba da dâ "više goriva" srpskoj ekonomiji
Navodi da je potrebno da se Srbija približi EU i da EU treba da dâ "više goriva" srpskoj ekonomiji.
"Srpska ekonomija dobro napreduje, ali treba da bude još bolja. I Plan rasta to predviđa. Dakle, integrisanje Srbije u tržište EU i pre članstva, gde će uplata, na primer, između Beograda i Osla biti kao domaće uplate, bez naknada za prenos u inostranstvo", kaže ambasador.
Objašnjava da će ljudi moći da pređu granice brže nego sada i da će se Srbiju integrisati u digitalno tržište.
"Zatim je važno i veće finansiranje, više od pola milijardi evra će otići Srbiji da bi unapredila infrastrukturne projekte, a pola će direktno u budžet Srbije", najavio je Žiofre.
Novac će stići radi unapređenja reformi u Srbiji. To je ključni aspekt Plana rasta.
"Vlada pravi nacrt reformske agende u kojoj će identifikovati ključne reforme za unapređenje privrede, poslovno okruženje, digitalne transformacije, veštine i naravno, najvažnije, za vladavinu prava", objasnio je Žiofre.
Uveren je da Evropska unija nije samo partner, već i prijatelj Srbije.
"Ovde govorimo ne samo o partnerstvu i Planu rasta nego i o proširenju", rekao je Žiofre povodom Evropske nedelje mogućnosti.
Najavljuje i da će tokom manifestacije biti nagrađena 73 naučnika i istraživača u sektorima poljoprivrede, obrazovanja, kulture i civilnog sektora.
Reformska agenda Srbije
Ministarka za evropske integracije Tanja Miščević istakla je da je prioritet i reformska agenda i Plan rasta.
"Plan rasta je dosta komplikovan instrument jer je nastao u momentu zamora od proširenja", kaže Miščevićeva.
Objašnjava da su tada u EU shvatili da postoji mnogo elementa za napredak zemalja koje su u procesu pregovora, a koje mogu da kandidate ekonomski pokrenu da ostvare bolju, bržu konvergenciju sa prosekom koji postoji u EU, a da istovremeno to znači i približavanje Srbije članstvu u EU.
"Mi smo napravili reformsku agendu koja stavlja akcent na ove četiri oblasti, od kojih je svakako najvažnija prva oblast, koja se onosi na osnove. Dakle, vladavina prava, reforme u izbornom zakonodavstvu, reforme u medijima su paralelno važni reformski procesi i oni se odnose na jačanje kapaciteta domaće privrede da izdrži pritisak jedinstvenog tržišta", objašnjava ministarka.
Objasnila je da će se upravo za te reforme prvo iskoristiti sredstva EU.
Коментари