Читај ми!

Mali za RTS: U budžetu za narednu godinu "spakovano" povećanje plata, penzija i minimalne zarade

Ministar finansija Siniša Mali rekao je za RTS da je budžet za narednu godinu razvojni, uravnotežen i ima izuzetno važnu komponentu koja se odnosi na podizanje i dalji rast životnog standarda građana Srbije. Povećanje plata u javnom sektoru iznosiće 10 odsto, povećanje minimalne zarade 17,8 odsto i povećanje penzija, po švajcarskoj formuli, 14,8 odsto, istakao je Mali. Najavio je "nikada veća izdvajanja poljoprivredu i zdravstvo". Naredne godine udeo javnog duga u BDP-u iznosiće 51,7 odsto.

Predsednik Skupštine Vladimir Orlić sazvao je za sutra sednicu parlamenta sa ukupno 60 tačaka dnevnog reda, među kojima su Predlog budžeta za sledeću godinu. Prema rečima predlagača, budžet za 2024. godinu je razvojni, uravnotežen i socijalno orijentisan. Plan je da se u narednoj godini za kapitalne investicije izdvoji oko šeststo milijardi dinara.

Ministar finansija Siniša Mali rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je budžet za narednu godinu razvojni, uravnotežen i da ima izuzetno važnu komponentu koja se odnosi na podizanje i dalji rast životnog standarda građana Srbije.

"U budžetu za narednu godinu imamo, kao što smo i obećali, povećanje plata u javnom sektoru od 10 odsto, povećanje minimalne zarade za nikada veći procentualni iznos – 17,8 odsto i povećanje penzija, po švajcarskoj formuli 14,8 odsto", rekao je Mali.

"Ono što smo obećali da ćemo da uradimo upravo se reflektuje u budžetu za narednu godinu", napominje ministar finansija.

Što se plata tiče, Mali kaže da su povećane plate zaposlenima u javnom sektoru u januaru ove godine 12,5 odsto. "U septembru smo imali  vanredno povećanje zaposlenima u prosveti, medicinskim sestrama, tehničarima i negovateljicama u ustanovama socijalne zaštite, obećanje koje smo dali ispunili smo", istakao je on.

Od prvog januara, a to je upravo u budžetu, ide i dodatno povećanje od 10 odsto, to je kumulativno 30,6 odsto, dodao je ministar.

U uslovima kada inflacija polako usporava, na takav način, kako je rekao, "realan dohodak građana držimo pozitivnim".

Krajem novembra isplata 20.000 dinara penzionerima

Ovog meseca imali smo vanrednu indeksaciju penzija od 5,5 odsto, već naredne nedelje, 2. novembra, te povećane penzije biće isplaćene penzionerima iz samostalnih delatnosti, 4. novembra vojnim i poljoprivrednim penzionerima, 10. novembra svim ostalima, rekao je Mali, uz napomenu da krajem novembra ide isplata od 20.000 dinara jednokratne pomoći svim penzionerima.

Prema njegovim rečima, u budžetu za narednu godinu imamo 14,8 odsto povećanje penzija po toj švajcarskoj formuli plus, za dve godine povećanje penzija je 56,1 odsto.

"Na današnji dan imamo milion penzionera koji su se prijavili za penzionersku karticu. Mi distribuiramo tu karticu, u narednih deset dana očekujem da će je penzioneri imati, pa će svi penzioneri koji su se prijavili moći da krenu da koriste sve te benefite", rekao je Mali.

U decembru prosečna zarada u Srbiji 840 evra

Govoreći o minimalnoj zaradi, Mali kaže da se ide na povećanje minimalne zarade od 17,8 odsto. "Prelazimo taj nivo od 400 evra, biće tačno 47.154 dinara. Poređenja radi, pre 11 godina, minimalna zarada u Srbiji je bila samo 15.700 dinara", kaže ministar.

"U decembru ove godine imaćemo prosečnu zaradu u Srbiji od 840 evra. Sledećeg decembra sa ovim povećanjima očekujemo prosečnu zaradu između 950 i 960 evra", izneo je projekciju.

Pre deset godina, prosečna zarada u Srbiji bila je 331 evro. Dakle, potpuno smo u planu i dinamici da 2025. prosečna zarada u Srbiji bude 1.000 evra, dodao je ministar finansija.

Prema njegovim rečima, ono što je važno za poslodavce, što je takođe u budžetu, je povećanje neoporezivog dela dohotka sa 21.712 dinara na 25.000 dinara, što je važno za zaposlene koje imaju najniža primanja.

"S druge strane, na takav način podstičemo poslodavce da dalje zapošljavaju i da ako i postoji neko ko je u sivoj zoni pređe u normalno zapošljavanje", kaže Mali, dodajući da "rede po knjizi".

"Nastavljamo sa investicijama, nikada veće izdvajanje za poljoprivredu i zdravstvo"

Ministar Mali je rekao je da se nastavlja sa investicijama u auto-puteve, u brze saobraćajnice, u brze pruge.

"Imamo tačno 600 milijardi dinara izdvojenih za te projekte. Navešću tri nova projekta, jedan je obilaznica oko Kragujevca. Očekujem u par nedelja da radovi krenu. Novac za narednu godinu je obezbeđen, to je takozvani smajli – brza saobraćajnica na severu Vojvodine, kao i za auto-put Beograd –Zrenjanin – Novi Sad", rekao je on.

Najavio je "nikada veća izdvajanja poljoprivredu" – 118 milijardi dinara. "Izašli smo u susret poljoprivrednicima, idemo sa refakcijom akcize na dizel, na ono što oni koriste, tu ćemo mi njima vraćati akcizu koju oni plaćaju. S druge strane nikada veće izdvajanje za zdravstvo, ono čemu i predsednik Vučić govorio", napomenuo je Mali.

"Mi ćemo do kraja ove godine imati 55 mamografa, ultrazvučnih aparata, magnetnih rezonanci već kupljenih i raspodeljenih po zdravstvenim ustanovama širom Srbije, ali sa tom politikom nastavljamo i dalje – dodatnih 25 milijardi, tačnije 25,5 za zdravstvo naredne godine, dakle, to je 545 milijardi dinara, pet milijardi evra samo za zdravstvo što dovoljno govori o tome šta su nam prioriteti", podvukao je Mali.

Naredne godine udeo javnog duga u BDP-u iznosiće 51,7 odsto, biće manje nego u kraju ove godine, idemo sa stopom rasta od 3,5 odsto, istakao je Mali.

O primedbi Fiskalnog saveta o visokom deficitu

Iz Fiskalnog saveta kažu da je planirani deficit previsok i da ćemo morati za narednu godinu da se zadužimo sa dodatnih 6,5 milijardi evra.

"Mi planiramo za sve ove projekte, ako bude potrebno, da se zadužimo šest milijardi, tu su u pravu. Ali su zaboravili da kažu da ćemo u međuvremenu vratiti 4,5 milijarde, kao što je predviđeno budžetom", objašnjava Mali.

"Mi na računu budžeta imamo skoro pet milijardi evra u kešu, u gotovini. Kada bismo sav ta novac iskoristili naredne godine za investicije, ne bismo se ni zaduživali. Ali, želimo da imamo bar deo tog novca na računu, da imamo potrebnu likvidnost", napominje ministar finansija.

Mali ukazuje da je neophodno da postoji novac na računu, da bi moglo da se reaguje, kao što je to bio slučaj sa koronom ili nabavkom gasa i struje.

"U ovoj godini više od 68 milijardi evra je naš BDP. Sledeće godine s ovim rastom, biće 74 milijarde. Pri tome, čak i kada se zadužimo, ide u kapitalne investicije. Ide u ono od čega građani Srbije imaju koristi", zaključio je ministar Siniša Mali.

недеља, 11. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом