"Rezervni" evro za spas Grčke

Način izlaska Grčke iz krize mogao bi da bude stvaranje rezervne evropske valute "evro2" koja bi bila 20 odsto slabija od evropske valute, predlaže list američke poslovne elite "Volstrit džornal".

Jedan od načina za izlazak Grčke iz teške ekonomske situacije u kojoj se našla moglo bi biti stvaranje rezervne evropske valute koja bi se mogla zvati "evro 2" ili "evro Klub Med" i koja bi bila za 20 odsto slabija od zajedničke evropske valute, predlaže list američke poslovne elite "Volstrit džornal".

Ocenjujući da ekonomska propast Grčke predstavlja najveću pretnju za evro do sada, američki list nudi tri moguća rešenja za izlaz iz teške situacije.

Prva dva - ozbiljna i nepopularna štednja po uzoru na Irsku ili smanjivanje svih cena i plata dekretom vlade za 20 odsto - teško su sprovodiva, navodi list i kao rešenje pominje devalvaciju "grčkog evra".

Grčka je sada najbolji primer kako nefleksibilna monetarna politika onemogućava prilagođavanje kriznim okolnostima, piše list.

Iako je teoretski moguće smanjiti vrednost grčkog evra, koji čini tek tri odsto svih novčanica te monete u opticaju (novčanice svake članice evrozone se, naime, razlikuju), to bi automatski značilo da se Grčka mora zaduživati po kamatnim stopama od 12 do 13 odsto.

Kada bi Grčka, ili neke druge države kojima ne odgovaraju kriterijumi Evropske centralne banke, imala rezervnu valutu koja bi bila devalvirana za 20 odsto, to bi bilo prihvatljivo svim grčkim kreditorima, jer bi za uloženi evro imali povraćaj od barem 80 centi, a EU bi izbegla skupo spašavanje Grčke, koje bi poreskni obveznici bogatijih država Unije sa severa teško "progutali", navodi "Volstrit džornal".

Papandreu: Vladu podržava većina Grka 

Grčki premijer Jorgos Papandru rekao je da, uprkos talasu štrajkova, većina Grka, 60 do 70 odsto građana, podržava vladine mere za prevladavanje krize.

Zemlji su potrebne "duboke strukturne promene", istakao je Papandreu u intervjuu australijskoj televiziji ABC.

Papandreu je, takođe, istakao da Grčka ne očekuje pomoć od partnera u EU "davanjem para", već samo garantovanjem tretmana kakav imaju druge članice evrozone prilikom uzimanja zajmova.

Grčkim premijer je prethodnu desničarsku vladu optužio da je, lošim rukovođenjem, stvorila zemlji mnoge probleme, a kao jednu od ključnih prepreka stabilizaciji označio je raširenu korupciju, prenela je agencija ANA.

"Navikao sam na probleme. Na vlast sam uvek dolazio kad se zemlja suočavala s teškoćama", naglasio je Papandreu, izražavajući čvrsto uverenje u uspeh plana oporavka.

Merkel: Evro prvi put u teškoj situaciji

Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je evro u teškoj situaciji, prvi put od uvođenja, ali da će zajednička valuta 16 članica Evropske unije uspeti da prebrodi probleme.

Evro, uveden 1999, poslednjih sedmica je uzdrman ne samo zbog krize u Grčkoj, već i nemogućnosti drugih zemalja, kao što su Španija i Portugalija, da smanje ogromne budžetske deficite.

"Evro je sada, prvi put od uvođenja, u teškoj situaciji, ali ćemo je prebroditi", rekla je ona u intervjuu nemačkom dnevniku "Frankfurter Algemajne cajtung".

Merkelova je ukazala da je zajednička valuta izdržala probu tokom finansijske krize i da je Evropska unija bila pošteđena dubljih potresa, ali je dodala da je kriza dovela do povećanja javnog duga, prenela je agencija AP.

"Sada, u izvesnoj meri, postoje spekulacije protiv zemalja u kojima je takav razvoj događaja kombinovan sa nepovoljnom startnom pozicijom i nerešenim strukturalnim problemima i to je opasno", predočila je nemačka kancelarka.

Napori za rešavanje tog problema moraju biti usmereni na "održivost budžeta u tim zemljama", dodala je Merkelova.

"Ja smatram da istinsko povećanje poverenja u evro na finansijskim tržištima može biti ostvareno jedino ako se u Grčkoj i drugim zemljama, koje takođe imaju veoma visoke deficite, taj problem rešava tamo gde je i nastao", rekla je Merkelova.

EU je dala maglovito obećanje da će pomoći Grčkoj, ali je jasno stavila do znanja da Atina snosi glavnu odgovornost za rešavanje te krize.

Zvaničnici EU i Međunarodnog monetarnog fonda ispituju grčke javne finansije pred rok 16. maja, do kojeg Grčka treba da pokaže znake fiskalnog poboljšanja ili da se, u suprotnom, suoči sa uvođenjem dodatnih oštrih mera.

Merkelova je pozdravila spremnost vlade Grčke da razmotri situaciju sa EU i MMF i preduzme dalje mere ukoliko to bude neophodno.

"Poverenje na finansijskim tržištima zavisi od toga da konsolidacija grčkog budžeta od četiri odsto bruto domaćeg proizvoda, planirana za ovu godinu, zaista bude i ostvarena", zaključila je Angela Merkel.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом