Moguće poskupljenje goriva

Posle skoro dva meseca mirovanja, naftni derivati na našim pupama mogli bi da poskupe već u prvoj sedmici januara, saznaje RTS. Za sada nema izgleda da država smanji visoke akcize na derivate.

Cene goriva na pumpama u Srbiji miruju od 11. novembra u skladu sa Uredbom o korekciji cena naftnih derivata. Očekivanog pojeftinjenja nije bilo. U Ministarstvu energetike obrazlažu da se stekao samo vremenski uslov, ali da je to petnaestodnevno usklađivanje sa kretanjima na svetskom tržištu pokazivalo da cena sirove nafte nije porasla, niti se snizila za više od 1,5 odsto. U Vladi kažu da je računica jasna.

"Od poslednje korekcije imali smo trend zadržavanja cene sirove nafte i kursa dolara sve do početka decembra. Tada je nafta krenula da pada na svetskom tržištu, ali je istovremeno rastao kurs dolara, kod nas u Srbiji, tako da je cena nafte praktično na istom nivou na kom je bila 11. novembra", rekla je načelnik za naftu i gas u Ministarstvu energetike Snežana Ristić.

Međutim, poslednjeg dana stare godine zabeležen je rast i cene nafte i vrednosti dolara. Barel nafte tipa "Ural" koju Srbija kupuje koštao je 76 dolara, a kurs dolara je oko 67 dinara. Ukoliko se rast oba parametra nastavi, početkom sedmice biće uslova za promenu cene, pa bi poskupljenje derivata moglo da usledi već za predstojeći vikend.

Analitičari tvrde da će se rusko-beloruski naftni spor odraziti na cene sirove nafte na svetskim berzama, gde se već beleži blagi rast. U Ministarstvu energetike kažu da Srbija doprema rusku naftu drugim putevima i da su obezbeđene dovoljne količine.

Analitičari ukazuju i da se blagi oporavak privrede, posebno američke, već odražava na rast cene nafte.

"Interesantno je da za 2010. godinu imamo različite prognoze, koje idu od "Golden Saksa" da će cene biti preko 100 dolara, do nekih malo konzervativnijih, koje daje američka energetska asocijacija, da će se kretati oko 90 dolara", rekao je profesor Vladimir Krulj.

Ipak izlazak iz svetske ekonomske krize, smatra Krulj, dugoročno će biti primarni faktor koji će određivati cenu nafte u sledećoj godini.

Za sada nema izgleda da država smanji visoke akcize na derivate jer je to jedan od najstabilniji budžtskih prihoda. Naši vozači jeftinijem gorivu mogu se nadati tek od iduće godine kada proradi konkurencija koju donosi otvaranje tržišta.

Naftna industrija Srbije završetkom 2010. godine gubi monopol pa se očekuje da prometnici i na našim pumpama konačno krenu da se bore za kupce nudeći kvalitetnije i jeftinije naftne derivate.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом