Da li je vreme za izlazak na njivu – odgovor šalje softver u SMS poruci

Na poljoprivrednim dobrima u Vojvodini danas počinje korišćenje meteo-stanica koje će preko SMS poruka upozoravati proizvođače na vremenske prilike sedam dana unapred, ali i na stanje zemljišta i eventualno prisustvo bolesti. Diana Gligorijević iz kompanije "Telegrupa" kaže za RTS da postoji velika ambicija da se projekat sa pet lokalnih samouprava u Vojvodini proširi na ostatak Srbije.

Sombor, Inđija, Vrbas, Bačka Topola i Subotica su prve lokalne samouprave u Srbiji koje će dobiti najsavremenije meteo-stanice, koje će pomagati poljoprivrednicima da povećaju prinose.

Meteo-stanice instaliraju se u okviru reagionalnog projekta "Digitalizacija opštinskog upravljanja zemljištem" koju realizuju NALED i "Telegrupa", uz podršku Nemačke razvojne agencije.

Diana Gligorijević iz "Telegrupe" rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je meteo-stanica sklop senzora koji će omogućavati praćenje određenih parametara – i tla i atmosferskih prilika, odnosno vazduha u kojima se senzori nalaze.

"U zemlju se spuštaju do nivoa od 120 centimetara i uzorkuju na svakih 10 centimetara zemljište, vlažnost, ali i prisustvo veštačkog đubriva", navodi Gligorijevićeva.

Kada su u pitanju senzori koji se nalaze u vazduhu, kako je dodala, oni će pratiti oblačnost, pravac i jačinu vetra, ali i istovremeno bolesti i insekte koji bi mogli da ugroze kvalitet useva.

Upozorenje preko SMS poruke 

Što se tiče slanja upozorenja, poljoprivrednike kroz mobilnu telefoniju i SMS poruke upozorava softverska platforma koja je povezana sa senzorskim sklopom.

"Svi poljoprivrednici koji su umreženi i imaju mobilni telefon dobijaju ovakvu vrstu informacije SMS porukama na svoj telefon", navodi Gligorijevićeva.

U Evropskoj uniji ta tehnologija se već koristi, najviše u Mađarskoj, Austriji i Italiji, a danas počinje pokretanje projekta u Vrbasu i Inđiji.

"Pouzdanost podataka 90 odsto" 

Pouzdanost podataka je, statistički gledano, 90 odsto, navodi Gligorijevićeva i napominje da se prognoze daju sedam dana unapred, a na svakih 10 minuta se radi novo sakupljanje podataka.

"Svaki izlaz na njivu zapravo je trošak za benzin, đubrivo, pesticide i ostala sredstava – u proseku oko 500 evra. Možete da uštedite ako ne izlazite na njivu kada nije vreme za to. U nekoliko izlazaka isplaćujete investiciju u meteo-stanicu", ističe Gligorijevićeva.

Cena meteo-stanice zavisi od proizvođača, kao i količine, kaže Gligorijevićeva i ističe da postoji velika ambicija da se projekat sa pet lokalnih samouprava u Vojvodini proširi na ostatak Srbije.

недеља, 04. мај 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом