Trgovinski sporazum ne ugrožava agrar

Početak jednostrane primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom od 1. januara 2009, kojim će se postepeno liberalizovati uvoz iz EU, neće ugroziti domaći agrar, kaže ministar poljoprivrede Saša Dragin.

Ministar poljoprivrede Saša Dragin ocenio je da početak jednostrane primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom od 1. januara 2009. iz EU, neće ugroziti domaći agrar.  

"Prva godina je godina medenog meseca u skidanju carinskih dažbina i iz tog razloga nećemo imati veće potrese niti će bilo koji važan segment poljoprivredne proizvodnje - niti ratarske, niti stočarske biti ugrožen", rekao je ministar Dragin u intervjuu agenciji Beta.

Sporazumom je predviđeno da se u prvoj godini primene ukinu carine za oko 40 odsto, odnosno za oko 1.000 poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, ali to "neće biti carine za strateške proizvode", naveo je Dragin.

Objasnio je da su to proizvodi "koji nemaju veliki značaj za domaću poljoprivrednu proizvodnju" i kojima je trenutna carinska stopa "između tri i 20 odsto".

Ministar je najavio da naredne godine država verovatno neće subvencionisati proizvodnju duvana, kulture koja je direktno odgovorna za smrt hiljada ljudi svake godine u Srbiji.

Ministar poljoprivrede se nada da će Srbija postati zemlja kandidat za članstvo u EU u narednoj godini, jer bi sredstava iz EU fondova koje bi srpska poljoprivreda dobila bila daleko veća od onoga što se gubi carinskim barijerama i carinskom zaštitom.

Iz IPARD, pretpristupnih fondova EU za poljoprivredu, Srbija bi godišnje trebalo da dobije od 50 do 60 miliona evra. Čitav proces ukidanja carinskih barijera traje pet godina, podsetio je Dragin i ocenio da je to dovljno vremena da se domaća poljoprivredna proizvodnja prilagodi.

Pojačati kontrolu uvoza 

Domaći proizvodi, bez obzira na ukidanje carina za uvoz robe iz EU, mogu da budu konkurentni uz pomoć države koja će pojačati kontrolu prilikom uvoza, u čemu će pomoći i novoformirani Generalni inspektorat Ministarstva poljoprivrede i buduća nacionalna laboratorija.

"Bitno je da inspekcijske službe na granici rade trijažu na takav način da samo kvalitetni poljoprivredni proizvodi ulaze u Srbiju", kaže Dragin. 

Tada će se, kako kaže, na tržištu naći samo roba dobrog kvaliteta i veće cene, što znači da će domaći proizvodi biti konkurentni tim proizvodima iz uvoza.

"Imamo problem kada iz nekih država ulaze proizvodi sumnjivog porekla, kada imamo šverc prehrambenih proizvoda i genetski modifikovanog semena", rekao je Dragin i istakao da, kada se zavede red u toj oblasti, na čemu se radi, domaća poljoprivredna proizvodnja neće više morati da strepi od uvoza.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, u narednoj godini, carina na uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz EU će biti ukinuta, između ostalog na većinu semenskog materijala, stoku i živinu za priplod, ćureća i guščija jaja za priplod.

Carina se ukida i za komponente za stočnu hranu poput soje, sojine sačme, stočnog kvasca, južno voće, proizvode za ishranu dece, eterična ulja, hranu za pse i mačke, sireve, sveže i smrznute morske ribe, orijentalne začine, riblje brašno.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 09. јул 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом