Povratak mladih u šabačka sela
Nizom mera, Ministarstvo poljoprivede u ovoj godini planira da podrži mlade na selu, i na taj način smanji nezaposlenost. Na teritoriji grada Šapca, ima oko 7.800 aktivnih poljoprivednih gazdinstava. Poslednjih godina, sve je više mladih koji njima rukovode.
Na selu smo rođeni, tu ćemo i da ostarimo – kažu Marko i Spomenka Živanović koji su pre dve godine počeli da žive zajedno u Tabanoviću. Obrađuju 20 hektara zemlje, i na porodičnom imanju njegovog oca uzgajaju stoku.
"Uz oca sam naučio ovo da radim. Volim stoku, volim da obrađujem zemlju. Završio sam Visoku poljoporivrednu školu kao inženjer stočarstva. Ovde primenjujem znanje i stalno se edukujem uz internet i savetodavne službe", kaže Marko Živanović iz Tabanovića.
Spomenka kaže da uglavnom brine o sinu Vasiliju, ali i da pomaže Marku. "Moj glavni posao je trenutno Vasilije, ali pored njega uspem da pomognem i njima – da prenesem, da donesem, da počistim", ističe Spomenka.
Da na selu zasnuje porodicu i živi od poljoprivedne proizvodnje, pre nekoliko godina odlučio je i Milorad Gajić iz Jevremovca. Sa bratom obrađuje 30 hektara zemlje.
"Posao je težak, radi se ceo dan, a zarade su prilično niske. Pošto posedujemo sopstvenu mehanizaciju, ne plaćamo usluge, sve sami radimo, pa su nam troškovi manji", kaže Milorad.
Opastanak i život, mladim šabačkim poljoprivedinicima otežava skup zakup zemljišta i nesigurna cena proizvoda. Posle završenih studija, građevinski inženjer Marko Gligorić vratio se u rodno selo Varnu.
"Trenutno imamo 35 koza, 70 košnica, i oko hektar šljiva – tu se zasniva naša proizvodnja. Našu robu plasiramo na tržištu grada Šapca", kaže Marko.
Mladi uglavnom žele da se bave stočarstvom, ali su, prema rečima stručnjaka, zainteresovani i za druge podsticaje države.
"Oni su zainteresovani i za izgradnju objekata, za kupovinu opreme u ratarstvu, u stočarstvu su veoma zainteresovani i za nabavku grla", kaže Marina Gačić iz poljoprivredne savetodavne stručne službe Šapca.
Da bez sela nema budućnosti, svesni su i u lokalnoj samoupravi. Za podsticaje u poljoprivedi, godišnje se iz gradskog budžeta izdvaja oko 130 miliona dinara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар