Ekonomski izazovi u 2017. godini

Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić kaže za RTS da od 2013. više nije vest da je inflacija pod kontrolom, da su cene stabilne i da imamo monetarnu stabilnost i naglašava da taj trend može da se očekuje i u ovoj godini.

''Od 2013. praktično više nije vest da je inflacija pod kontrolom, da su cene stabilne i da imamo monetarnu stabilnost. Ono što je nesumnjivo pokazala prethodna godina jeste da je nastavljen taj trend'', rekao je Savić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Kako kaže, ono što možemo da očekujemo u 2017. jeste nastavak, učvršćivanje tih tedencija.

''Dodao bih još jednu važnu stvar, a to je dalja stabilizacija. Poznato je da je odlukom Narodne banke spušten target, nivo ciljane inflacije za ovu godinu što znači da se sve više približavamo onim najstabilnijim privredama u svetu'', rekao je Savić.

Prema njegovim rečima, stvoreni su uslovi da imamo stabilan kurs i inflaciju i predvidivost.

Kako kaže, ankete među privrednicima, stanovništvom i finansijskim sektorom kažu da su inflaciona očekivanja stabilizovana na nivou oko dva do tri odsto.

Na pitanje koji su najveći izazovi za vladu u ovoj godini, on kaže: ''Kada govorimo o nasleđima to je pre svega pitanje javnog sektora i javnih preduzeća. To će biti nešto sa čime ćemo, nadam se, 2017. godinu završiti kao nečim što je prošlost posle decenija. Druga stvar je da mi istovremeno treba da otvaramo prostor za nov biznis, nov sektor koji treba da predstavlja okosnicu našeg budućeg razvoja, a to je IT sektor".

Govoreći o preduzećima poput RTB Bor, Hemijskog kompleksa, Resavice, i o tome da li je 2017. godina ključna da se stavi tačka na njihovao poslovanje ili rešavanje problema, Savić kaže da više prostora nema.

''Koliko god je bilo zabluda, lutanja i svega, 2017. godina i završavanje trogodišnjeg programa sa MMF-om treba da označe otvaranje prostora za nov profil srpske privrede koja će biti rasterećena tereta koje je godinama nosila'', rekao je Savić.

Na pitanje da li će i koliko predsednički i eventualno paralamentarni uticati na planove, on navodi da, ukoliko postoji politička volja, može da se prođe bez većih ekonomskih posledica.

''Najveća ekonomska posledica koja tu može da proistekne jeste da strani investitori zapravo sačekaju ishode izbora i da to malo pomeri tok reformi, ali u principu to bi trebalo da prođe bez posebnih troškova i većih poremećaja", zaključio je Savić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
37° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом