Keš krediti sve popularniji
Da nije bilo građana banke u 2016. godini gotovo da ne bi imale posla. Dok su krediti pravnim liicima i preduzetnicima uglavnom stagnirali, fizička lica su od početka ove godine pozajmila 90 milijardi dinara, pa su sada ukupno zadužna sa skoro sedam milijardi evra. Polovinu tog rasta duga čine refinansirajući i keš krediti.
Ako hoćeš da kupiš automoibil, nameštaj, fiksnu protezu ili da vratiš stari dug podigni gotovinski kredit. Ako nisi kreditno sposoban za kredit na kraći rok nema problema, banke keš mogu da ododbre i na period od 10 godina Tako smo došli naizgled do situacije da bez keš pozajmica nema dobrog života.
U januaru 2014. godine stanovništvo je kroz gotovinske pozajmice bilo zaduženo sa 189 milijardi dinara. U januaru ove godine ti krediti su narasli na 211 milijardi dinara dinara, dok ćemo ovu godinu sa zavrršiti sa ubrzanjem duga po to osnovu od 260 milijardi dinara. Dakle, ove godine samo ža refinansiranje pozajmica dugujemo dodatno čak 50 milijardi što je oko 400 miliona evra.
Veroljub Dugalić sekretar UBS kaže da su keš krediti postali jeftiniji, a oni su vrlo zahvalni.
"Keš kreditom vi možte da kupujete sve ono što vam je potrebno bez ikakvih ograničenja. Uslovi su labavi jer nije potrebno neko posebno obezbeđenje", kaže Dugalić.
Krediti u Srbiji nikada nisu bili povoljniji . Referentna kamata je na istorijski najnižem nivou kako na kredite indeksirane u evrima tako i za dinarske pozajmice.
Doduše i tu postoji mogućnost da podignete refinansirajući kredit sa fiksnom kamatom koja je nešto viša ili varijabilnom koja je niža ali i rizičnija. Poseban problem je kada zaduženi klijent izgubi posao a ima neobezbeđeni kredit.
"Svakome je u interesu da prihvati određeni model, to je dobro i za klijenta i za banku tako da u najvećem broju slučjeva uspevamo da postignemo dogovor sa našim klijentima", rekal je Zorica Bošković iz Pireus banke.
"To je jedan način prevazilaženja po meni nekih drugih vidova zaduženosti, pre svega vrućeg novca a to su kreditne kartice, dozvoljeni minus gde su najviše kamatne stope kroz jedan keš kredit u ovom trenutku zaista deluje povoljno", rekao je Zoran Grubišić profesor Beogradske bankarske akademije.
U susednoj Crnoj Gori situacija je drugačija. Kreditna aktivnost je usporena a rast u ovoj
godini je bio oko dva odsto.
"U prethodnom periodu naročito u periodu buma stvorena je dosta visoka zaduženost tako da se sad koriste uglavnom stambeni krediti, koristi se pad kamatnih stopa", kaže Nikola Fabris, viceguverner Centralne banke Crne Gore.
Najveća zamka kod zaduživanja jeste da gotovinskim dugoročnim kreditom kupite jedan proizvod ili platite letovanje a da ga onda otplaćujete gdoinama. Ukoliko i uđete u problem postoji izlaz.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар