Smanjenje broja zaposlenih u EPS-u u 2016. godini

Bord direktora MMF-a je, usvajajući četvrtu i petu reviziju aranžmana sa Srbijom, konstatovao da je Nadzorni odbor Elektroprivrede, u konsultacijama sa Svetskom bankom, usvojio "kredibilan program optimalizacije zaposlenih u EPS, koji predviđa neto smanjenje broja zaposlenih za 1.000 ljudi u 2016. godini".

U dokumentu MMF-a, u koji je Fonet imao uvid, preporučuje se pažljiva procena budućih investicionih planova za očuvanje dugoročne finansijske stabilnosti preduzeća.

Fond konstatuje i da će, posle poskupljenja struje od 4,5 odsto u avgustu 2015. i novog povećanja cena kilovata u oktobru 2016. godine za 3,8 odsto, biti smanjen disparitet između domaćih i regionalnih cena.

Kada je u pitanju "Srbijagas", MMF smatra da bi usvojeni plan fiskalne konsolidacije iz marta ove godine trebalo da bude podržan i konkretnim merama, čiji je cilj povećanje naplate i smanjenje troškova ovog javnog preduzeća.

U dokumentu MMF-a se konstatuje i da se vlasti u Beogradu slažu sa procenom da u fokusu mora da bude restruktuiranje postojećeg duga i sprečavanje dodatnog zaduživanja "Srbijagasa".

Mora se, smatraju u Fondu, hitno rešiti i sudbina tri najveća dužnika ove firme – "Azotare", "MSK Kikinda" i "Petrohemije", bilo kroz privatizaciju ili stečaj.

Usvajajući revizije aranžmana sa Srbijom, MMF je pozdravio i usvajanje sistematizacije radnih mesta u "Železnicama Srbije", juna ove godine.

Određeni su, podseća MMF, i ciljevi da ova firma do 2019. godine ima 2.700 do 3.000 zaposlenih manje.

U dokumentu MMF-a se, takođe, konstatuje da je od firmi koje su bile u portfelju Agencije za privatizaciju od ranijih više od 500, ostalo da se reši njih 190.

Bord direktora Fonda konstatuje da je proces pripreme privatizacije Komercijalne banke u toku i da će se taj posao završiti do kraja naredne godine. Neophodna je, kažu, i privatizacija "Dunava".

Bord direktora MMF-a konstatuje i da su se vlasti u Beogradu obavezale da neće biti dodatne državne pomoći za preduzeća u restruktuiranju, uključujući tu i "Srbijagas", "Petrohemiju", RTB Bor i Resavicu.

Razmatra se, međutim, da budžet preuzme oko 100 miliona evra (0,3 odsto BDP) starog duga "Petrohemije" prema NIS-u.

Vlada Srbije obavezala se, tokom priprema za nedavno odobrenu reviziju aranžmana sa MMF-om, da pripremi, a Skupština do kraja godine i usvoji potpuno novi Zakon o taksama i naknadama.

Ovaj propis zameniće postojeće zakone i podzakonska akta za regulisanje naknada na svim nivoima vlasti.

Tako će, ubuduće, primera radi, sve lokalne samouprave imati iste iznose taksi i naknada za iste pružene usluge. Novi propis trebalo bi na snazi da bude 1. januara 2017. godine.

Takođe, vlasti u Beogradu obavezale su se da će tokom narednih meseci doneti sve potrebne podzakonske akte, kako bi novi Zakon o javnim preduzećima, donet decembra 2015. godine, zaista i doveo do poboljšanja efikasnosti javnih preduzeća, ali i formiranja jasnog okvira za praćenje njihovog rada od strane Vlade.

Takođe, očekuje se da do kraja godine bude donet i novi Zakon o preduzećima.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво