Vaučeri - vetar u leđa domaćem turizmu

Sve više je domaćih turista koji posećuju naše banje i planine. Njihov broj je veći za 14 odsto, a tome su doprineli i vaučeri od po 5.000 dinara.

Mnogi od nas više poznaju lepote i znamenitosti sveta nego dragocenosti sopstvene zemlje. Ipak, sve je više građana koji se odlučuju da odmor provedu u Srbiji.

Prolom i Lukovska banja, Banja Koviljača, Kopaonik, Zlatibor, najčešće su destinacije korisnika državne subvencije od 5.000 dinara za smeštaj u domaćem ugostiteljskom objektu.

"Zahvaljujući tome mi smo u prošloj godini imali 20 odsto povećanja iskorišćenosti kapaciteta, u ovoj godini smo nastavili sa našim aktivnostima vezanim za aktivnosti Vlade Republike Srbije time što smo davali i dodatne popuste", kaže generalni direktor "Planinke" iz Kuršumlije Radovan Raičević.

Vaučeri su vetar u leđa domaćem turizmu, poručuju sa Tare. Ko se odluči za tu planinu, pored izleta i sportskih sadržaja, ima mogućnost da uplati školu lekovitog bilja, uživa u maskenbalima, a u nekim hotelima, i u noćnom kupanju i bioskopskim projekcijama.

"Skoro 3,5 miliona mi smo prihodovali zahvaljujući toj inicijativi države, tako da mi tek očekujemo te efekte za prvomajske praznike, za leto", ističe rukovodilac grupe za sport i rekreaciju Vojne ustanove „Tara" Oliver Stanojević.

Država ove godine može da podeli 46.000 vaučera. Ako svi budu iskorišćeni, naši ugostitelji će zabeležiti najmanje 230.000 noćenja od domaćih turista.

"Ne možemo mi da dobijemo bitku sa onima koji žele da letuju negde na moru. Svakako verujemo da će se turisti naši opredeliti da, ako ne ceo godišnji odmor, deo odmora sasvim sigurno provedu na nekoj od turističkih destinacija u zemlji. Pet hiljada dinara naravno da nije dovoljno, ali u ovom trenutku je prava mera u odnosu na mogućnosti i cene koje imamo na tržištu", kaže ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Podsetimo da pravo na tu subvenciju imaju penzioneri, nezaposleni sa evidencije Nacionalne službe za zapošljavanje, korisnici prava na tuđu negu i pomoć, zaposleni čija primanja ne prelaze iznos od 60.000 dinara, ratni vojni invalidi i civilni invalidi rata sa primanjima nižim od 60.000 dinara, korisnici prava na naknadu na porodičnu invalidninu po palom borcu i nosilac aktivnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva koji se izjasnio da se bavi isključivo poljoprivredom.

Pogodnost države najviše koriste penzioneri, čak 66 odsto, i zaposleni sa 25 odsto.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 29. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом