уторак, 30.09.2008, 12:50 -> 18:02
štampajRecesija u SAD, Evropa sledeća
Kampanja za predsedničke izbore u SAD postaje sve oštrija zbog međusobnih optužbi dvojice predsedničkih kandidata, Baraka Obame i Džona Mekejna. Dominiraju ekonomske teme. Obama, posle neusvajanja Bušovog plana u Kongresu, punih osam odsto ispred rivala. EU zahteva od SAD hitne mere.
Odbacivanje paketa finansijskih mera u Predstavničkom domu Kongresa samo je podstaklo sve oštrije nadmetanje Mekejna, dugogodišnjeg člana Senata i nekadašnjeg ratnog zarobljenika u Vijetnamu, i Obame, tamnoputog senatora iz Ilinoisa.
Obama je rekao da se njegov republikanski rival Mekejn protivi, već godinama neophodnom regulisanju sektora ekonomije, što je doprinelo krizi i dodao da bi, ako se republikanskom kandidatu dozvoli da kao predsednik nastavi takvu politiku, to bio prevelik rizik za zemlju.
Debata dvojice kandidata oko plana za spas američkog finansijskog tržišta prouzrokovala je značajan pad popularnosti republikanca Mekejna, koji za Obamom, prema istraživanju javnog mnenja koje je sproveo Galup, zaostaje punih osam odsto, odnosno najviše u poslednjih mesec dana.
Mekejn ističe da Obama stavlja svoje političke ambicije ispred dobrobiti zemlje i navodi da se kampanja svodi na jednostanvo pitanje, zemlja na prvom mestu ili Obama na prvom mestu.
Mekejn nije komentarisao odluku Predstavničkog doma da odbaci predloženi paket mera, ali je njegov glavni savetnik za ekonomiju Dag Holc Ikin optužio demokrate za taj neuspeh, rekavši da "nacrt nije prošao jer Barak Obama i demokrate stavljaju politiku ispred zemlje".
Plan ponovo pred Kongresom
Predsednik Buš i lideri Kongresa učiniće sve da paket što pre vrate na novo glasanje, najverovatije već u četvrtak, ali nije jasno šta mogu da promene da bi plan bio usvojen.
"Američka privreda zavisi od odlučne akcije vlade, inače će šteta naneta privredi biti bolna i dugotrajna i direktno će se odraziti na penzione fondove i štednju građana", rekao je Džordž Buš, koji, četiri meseca pre isteka mandata, pokušava da "spasi" zaostavštinu osmogodišnjeg boravka u Beloj kući.
"Uveravam naše građane i građane širom sveta da ovo nije kraj zakonodavnog procesa. Nalazimo se u kritičnom trenutku za našu privredu i potrebni su nam zakoni koji bi omogućili rešavanje situacije i koji bi obezbedili američkoj privredi da nastavi napred", rekao je Buš.
Američki predsednik je najavio da će njegovi savetnici nastavili razgovore sa ključnim poslanicima Kongresa da bi se rešila trenutna kriza "Sada nije vreme da se utvrđuje krivica već je vreme da se rešava problem", rekao je Mekejn i pozvao članove Kongresa da odmah prionu na posao i usvoje paket mera za stabilizovanje ekonomije.
Američki građani protiv plana
Prema rezultatima istraživanja javnog mnelja koje su sproveli "Vašington post" i televizisjka mreža "Ej-Bi-Si", 90 posto Amerikanaca smatra da će neusvajanje vladinog plana za spas finansijskog tržišta, još više produbiti krizu.
Ipak, anketa pokazuje da građani nisu zadovoljni ponuđenim planom i samo nekoliko ispitanika smatra da on štiti poreske obveznike, dok većina misli da je previše posvećen spasu "Vol strita". Gotovo polovina smatra da plan nije otišao dovoljno daleko da pomogne američkoj ekonomiji.
Čak 60 posto simpatizera Demokratske partije naziva trenutnu situaciju velikom krizom i veoma su zabrinuti zbog nje, u odnosu na 40 posto republikanaca.
Dve trećine republikanaca protiv Bušovog plana
Glavni razlog poraza Bušove administracije leži u protivljenju republikanaca, od kojih je dve trećine glasalo protiv usvajanja plana, uprkos tome što ga je čvrsto podržao njihov predsednički kandidat Mekejn.
Republikanci za neuspeh optužuju predsedavajuću Predstavničkog doma Nensi Pelosi i njen jučerašni govor u kome je oštro napala Bušovu ekonomsku politiku i "ideologiju desnog krila koja odobrava sve i potpuno je bez kontrole i discipline i kao takva jeste odgovorna za krizu".
"Nismo uspeli zbog partijskog govora Nensi Pelosi, koji je zatrovao naše pregovore i naterao mnoge koji su bili privrženi planu da promene mišljenje", rekao je Džon Boner, republikanac iz Ohaja.
"Neko mi je povredio osećanja i zbog toga ću da kaznim državu", karikirao je opravdanje republikanaca, Berni Frenk, zvaničnik Demokratske partije i jedan od kreatora plana.
Čak i neki republikanci ukazuju na to da se lideri stranke nisu maksimalno trudili u pribavljanju glasova za plan i pitaju se zašto nisu jače pogurani za donošenje ovako važne odluke.
Većina članova Predstavničkog doma koji nisu glasali za plan, svoju odluku opravdavaju brigom za poreske obveznike i njihovom zaštitom, međutim građani su i dalje izloženi riziku, navodi magazin "Tajm".
Vladina administracija će nastaviti da spašava posrnule banke od potpune propasti, što znači da će milijarde dolara poreskih obveznika izložiti riziku, ali ovaj put bez jasnog plana i bez traženja odobrenja od Kongresa, zaključuje "Tajm".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 14
Пошаљи коментар