Читај ми!

Ide li društvena svojina u istoriju?

Zakoni o privatizaciji i stečaju su završeni, kaže ministar privrede i očekuje da, posle javne rasprave, budu usvojeni pre kraja narednog meseca. Uz novi zakon plan je da do kraja 2016. društvena svojina konačno ode u istoriju.

Posle više od dve decenije pokušaja privatizacije i dalje imamo oko 600 preduzeća koja nisu "ni tamo ni ovamo". Od toga 161 preduzeće je u restrukturiranju i njihova sudbina će se prvo rešavati.

"Naše procene su da će, zavisno od prihvaćenog modela, prve grupe tih preduzeća završiti taj proces početkom februara, najkasnije do 20 februara, a poslednja grupa krajem marta – početkom aprila 2015. godine", kaže ministar privrede Dušan Vujović.

Da bi se ti ciljevi ostvarili neophodno je promeniti čitav niz drugih propisa i na tome će raditi Sekretarijat koji osniva Ministarstvo državne uprave.

"Svakako da je taj zakon jako važan, ali je važna i volja da se to planski i sistematično gura. Problem s privatizacijom je i to što imamo mnogo nerešenih ostataka, što državne što društvene svojine", navodi potpredsednica Vlade i ministarka državne uprave Kori Udovički.

Prve reakcije stručnjaka na zakon su pozitivne. Dragan Šaganović sa Ekonomskog instituta ističe da zakon ostavlja mogućnost da se praktično korporativizuju javna preduzeća, ne prejudicirajući njihovu vlasničku transformaciju.

"To je veoma bitno, pre svega zato što u granama kao što je poljoprivreda država mora da uzme aktivnu ulogu, jer drugačije nećemo podići naše performanse. Druga grana je energetika", kaže Šaganović.

Važno je da firmu vode profesionalci kojima je profit na prvom mestu, kažu u "Hrvatskoj elektroprivredi" koja je akcionarsko društvo u vlasništvu države.

"Ja bih radije imao 20 odsto na pet tržišta nego 100 odsto na jednom, jer mogu da rastu. Politika javnih preduzeća kakvu ste vi imali nije politika rasta, to je politika niskih cena i skrivenih subvencija građanima. To je možda ispravna politika, ali kad uđete u EU nema više toga", kaže Tomislav Šerić iz "Hrvatske elektroprivrede".

Uz Zakon o privatizaciji menja se i Zakon o stečaju. Pripremaju se i novi zakoni o podsticajima i o planiranju i izgradnji. Bez toga nije moguće popraviti uslove poslovanja i privući više novca u zemlju. Mada, ima zanimljivih pokušaja.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом