петак, 14.03.2014, 19:30 -> 19:50
Objedinjena naplata poreza, pogodnosti za sve
Od marta poreski obveznici ulaćuju poreze i doprinose na jedan račun. Poslodavci izmiruju obaveze elektronski i odjednom bez gomile papira. Građani mogu da provere da li su im uplaćeni doprinosi bez odlaska na šalter.
Posle dvomesečnog uhodavanja, od 1. marta u Srbiji se primenjuje sistem objedinjene naplate poreza. To znači da poreski obveznici sada uplaćuju poreze i doprinose u ukupnom iznosu na jedan račun, bez obzira na broj primalaca te uplate, njihovo prebivalište i vrstu prihoda koja im se isplaćuje.
Od marta poslodavci izmiruju obaveze pojednostavljeno, bez nepotrebnih uplatnica, elektronski i odjednom. Nema redova i gomile papira, ali ni mogućnosti da poslodavac, na primer, kao ranije, uplati plate, a ne plati poreze.
I Andreja Brkić koji u svojoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi ima 50 radnika, saglasan je da je novi sistem efikasaniji.
"Smatramo da je to dobar način, da je to trebalo ranije da se uradi. Ne treba da gubimo vreme kroz razne uplatnice. Mnogo je ubrzano, neuporedivo je brže, mnogo manje ima mesta za grešku", kaže Brkić.
Za prethodnih 13 dana Poreskoj upravi je stiglo blizu 130.000 prijava i 95 odsto bile su ispravne.
Uplaćeno je u proseku dve milijarde dinara dnevno što je, kažu, znatno više nego u istom periodu prethodne godine.
"Mi smo sada imali situaciju da su poreski obveznici podnošenjem prijava morali da čekaju i do tri meseca da stanja budu ažurna. Svakodnevnim ažurnostima dali smo mogućnost da korisnici putem poratala imaju uvid u svoje stanje", kaže rukovodilac IT sektora za objedinjenu naplatu Siniša Sekulić.
Pored privrede, pogodnosti ima i za građane - kažu u Poreskoj upravi.
"Sam građanan može u bazi podataka da izvrši proveru koliko je uplaćeno poreza i doprinosa. Građanina najviše interesuje da li su mu uplaćene obaveze po osnovu zdravstvenog osiguranja ili penzionog osiguranja kako bi mogao da ih koristi. Sada više neće morati da dolazi na šalter poreske uprave", objašnjava direktorka Poreske uprave Ljiljana Kovačević.
To što je 205 različitih obrazaca zamenjeno jednim, nije rešilo sve probleme. U Uniji poslodavaca tvrde da Srbija već godinama pokušava da uvede ovaj sistem, ali ni sada se svi delovi slagalice nisu se poklopili.
Dragoslav Rajić iz Udruženja poslodavaca Srbije kaže da je problem što se godinama unazad pravio dogovor da centralni registar poreskih obveznika bude kompatibilan sa poreskom upravom, sa zavodom za zdravstveno osiguranje, sa fondom PIO a sada se dešava da svaka od ovih institucija radi izdvojeno.
"Fond PIO jeste povezan sa centralnim registrom, ali veza poreske uprave i centralnog registra nije tako dobra, a i Fond za zadravstveno osiguranje iskače iz tog sistema", ističe Rajić.
Gomilanje papira trebalo je da od nove godine bude istorija. Ali, to je odloženo za mart. Tokom ta dva meseca, poslodavci su paralelno vršili stari i novi obračun.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар