Читај ми!

Subvencije samo vlasnicima oranica?

Prošle godine, od zakupa poljoprivrednog zemljišta naplaćeno je oko pet milijardi dinara. U istom periodu zakupcima za subvencije isplaćeno oko tri i po milijarde dinara. Zadružni savez Vojvodine predlaže da novac za povećanje proizvodnje hrane po hektaru koriste samo vlasnici oranica.

Subvencije po hektaru koriste, nažalost, i oni koji nikada nisu poorali njivu. Novac iz agrarnog budžeta dobijaju i zakupci državnog zemljišta, pa Zadružni savez Vojvodine predlaže da novac za povećanje proizvodnje hrane po hektaru koriste samo vlasnici oranica. Nadležni najavljuju novine po tom pitanju.

Pod zakupom je oko 420.000 hektara državnog zemljišta, mahom u Vojvodini. Javna je tajna da se zakup do 99 hektara vodi na registrovano gazdinstvo koje često ima samo pola hektara zemlje.

"Zakupom državnog zemljišta omogućavamo pogotovo lažnim gazdinstvima da ostvaruju subvencije. Upravo je taj način izvor raznoraznih mahinacija", kaže Đura Đurđilov iz Kikinde.

Prošle godine, od zakupa poljoprivrednog zemljišta naplaćeno je oko pet milijardi dinara. Dobro upućeni tvrde da je za isti period zakupcima za subvencije isplaćeno oko tri i po milijardi dinara. Istovremeno, vlasnici više stotina hektara obradivog zemljišta lažno registruju gazdinstva na članove, porodice ili rođake, kako bi usitnili imanje, jer je 100 hektara makisumum za dobijanje subvencije.

"Mi smo kao zadružni savez u više navrata upozoravali i pisali nadležnima u ministarstvu da se to mora promeniti da mogu nosioci poljoprivrednog gazdinstva da budu samo ona lica koja su i vlasnici zemljišta", kaže predsednik Zadružnog saveza Vojvodine Radisav Jovanov.

Od zemlje može da se živi iako se ne obrađuje. Zakup zemlje po hektaru u Vojvodini ide i do 350 evra po hektaru.

Živko Kočijašević iz Vojke kaže da je sve veći broj onih koji daju zemlju u zakup, imaju  drugi posao, tako da im se više isplati da izdaju zemljište nego da ga obrađuju.

Nosioci registrovanog gazdinstva moraće što pre da regulišu imovinsko-pravne odnose u porodici, jer je to uslov i Evropske unije. Naime, subvencije i druge podsticaje moći će da koriste samo ako se imovina vodi na njihovo ime. Da ih čeka mnogo posla, upozoravaju i stručnjaci.

"Najveći deo napora je na njima ali isto tako i na institucije koje u ovom momentu nedovoljno efikasne, sudovi pre svega, katastarske službe i ostali gde taj proces zapinje", navodi Natalija Bogdanov sa Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu .

Iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju da će subvencije po hektaru biti smanjene, da bi ostalo više sredstava za investicije na imanjima zemljoradnika.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 08. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом