Читај ми!

Kineski katanac na luksuz

Zvaničnici u kineskim provincijama moraće da zaborave na "kineski san" i budu skromniji u prohtevima. Vlada u Pekingu uvodi strogu kontrolu državnog duga. Jedna od mera štednje je i petogodišnja zabrana gradnje luksuznih, neprofitabilnih državnih objekata.

Narednih nekoliko godina, kineske vlasti neće graditi luksuzne objekte u zemlji. To jedna od mera u okviru vladine kampanje štednje. Vlada u Pekingu uvodi i strogu kontrolu državnog duga koji, prema zvaničnim podacima, dostiže polovinu bruto društvenog proizvoda. Ipak, procenjuje se da je dug mnogo veći, upozoravaju kineski revizor i MMF.

Zvaničnici u kineskim provincijama moraće da zaborave na "kineski san" i budu skromniji u prohtevima. Kampanja vlade u Pekingu protiv ekstravagantnog ponašanja funkcionera, obuhvata transparentnost i restrikcije u lokalnim budžetskim politikama. Jedna od njih je i petogodišnja zabrana gradnje luksuznih, neprofitabilnih državnih objekata.

"Kampanja štednje pokazuje samodisciplinu vlade. Izgradnja vladnih objekata, godinama je podsticala korupciju u zemlji", kaže Gao Bo iz Centra za antikorupciju u Pekingu.

U okviru politike brzog ekonomskog razvoja, lokalne vlasti godinama su gradile skupe objekte, često uzimajući kredite. Preveliko zaduživanje pretnja je privrednom rastu, koji je ove godine zacrtan na 7,5 odsto.

"Novac odlazi u sektore, u koje savezna vlada ne želi da investira, kao što su preskupe nekretnine. To nije produktivno", kaže Henri Čao, ekonomski analitičar u Hong Kongu.

Trošenje lokalnih vlasti u Kini je van kontrole i preti da izazove veću finansijsku krizu od one u Sjedinjenim Državama, koja je zavrtela spiralu globalne krize, upozoravaju svetski stručnjaci. Pre dve godine, ukupni dug vlasti u 34 provincije i autonomne pokrajine, iznosio je 1.700 milijardi dolara.

"Procenjuje se da državni dug Kine dostiže 80 odsto društvenog bruto proizvoda. Posebno zabrinjava nepostojanje uvida u rast zaduživanja lokalnih vlasti u Kini i njihove mogućnosti da otplate te dugove", kaže Stiven Grin, finansijski analitičar.

U okviru privrednih reformi, kineska vlada najavljuje Zakon o državnom budžetu, koji će budžetski manjak, po ugledu na evrozonu, ograničiti na tri odsto.

Uprkos lošem iskustvu zemalja zone evra, koje su - sa neusklađenim monetarnim politikama daleko probile tu granicu - ocenjuje se da će kontrola budžetske discipline u Kini biti lakša, jer je reč o monetarnoj politici - jedne zemlje.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 05. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом