Читај ми!

Slovenačke terme recept za uspeh

Slovenija je sve prepoznatljivija po banjama u koje je uložila pola milijarde evra. Kako ne bi izgubila trku u banjskom turizmu, primerom Slovenije trebalo bi da krene i Srbija, sa 40 banja i preko 50 termalnih izvora.

Ponekad odlazak u banju može da zameni uzimanje lekova. U bivšoj SFRJ u Sloveniju se išlo na skijanje. Ulaskom u Evropsku uniju, ona je postala poznata po banjama, odnosno termama. Ima ih 17, a u njihov razvoj Slovenija je u proteklih desetak godina uložila pola milijarde evra. Naša zemlja morala bi više da ulaže u banjski turizam, da ne bi izgubila trku sa zemljama regiona.

Do promene turističkog kursa u Sloveniji, došlo je iz praktičnih razloga. Naime, zbog globalnog zagrevanja, evropske banke su prestale da daju kredite ili ih odobravaju po veoma nepovoljnim uslovima za ulaganja u skijališta koja se nalaze ispod dve hiljade metara visine.

Kako su slovenački ski-centri uglavnom na hiljadu i po metara, Slovenci su se preorjentisali na banjski turizam. I tu nije kraj njihovoj praktičnosti i poslovnosti.

"Naši vlasnici su slovenačke firme i Slovenačka železnica koja ima najveći deo, kao i drugi investicioni fondovi. Tako da je naše preduzeće u slovenačkim rukama", kaže Mojca Matko iz "Terma Olimija".

Iako su u regionu mnoge zemlje poznate po banjama, naši turisti najradije biraju slovenačke terme.

"Pre svega mi smo veoma dobrodošli kao gosti, drugo, oni su nivo svojih usluga podigli na najveći mogući stepen tako da ipak odskaču i od Mađara i drugih okolnih zemalja koje imaju iste ovakve termalne izvore", ističe Mirko Bauk iz "Odeon vorld travela".

U slovenačkim termama su uglavnom hoteli sa četiri zvezdice, a u spa i velnes komlekse ulaže se bogatstvo i po 15 miliona evra.

U Udruženju banja Srbije najavljuju bolja vremena za domaće banje nakon Samita balkanskih banja, koji će se održati ove jeseni u Aranđelovcu.

"Banjama Srbije nedostaje saobraćajna i komunalna infrastruktura i bolji smeštaj. To investicijama može da se popravi pa ćemo na samitu probati da dovedemo neke od investitora", kaže Vladan Vešković iz Udruženja banja Srbije.

Od 15 do 30 odsto banjskih gostiju čine oni koji su na lečenje i oporavak došli besplatno preko slovenačkog Fonda za zdravstvenu zaštitu. Uspešnom poslovanju termi doprinose visokoplatežni gosti koji vrhunske spa i velnes tretmane plaćaju i više od 100 evra dnevno.

Za banje u Srbiji poslednji je momenat da uhvate korak sa evropskim banjama. Budemo li im dali fore samo još nekoliko godina više se nikada nećemo izboriti za turiste. A to bi bila velika šteta jer Srbija ima 40 banja, 53 termalna lokaliteta i više od hiljadu izvorišta mineralne vode.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом