среда, 07.11.2012, 08:30 -> 10:27
Ekspanzija trgovine zlatom
Cena zlata u poslednjih deset godina porasla višestruko. Iako za sada građani ne mogu fizički da trguju zlatom, postoji mogućnost kupovine jedinica investicionih fondova ili hartija od vrednosti i trgovanja na berzi.
U poslednjih desetak godina cena zlata porasla je višestruko. Otkup zlata postaje dobar biznis, pa menjačnice sve češće otkupljuju zlato. Građani za sada ne mogu fizički da trguju zlatom, ali postoji mogućnost kupovine jedinica investicionih fondova ili hartija od vrednosti i trgovanja na berzi.
Stara preporuka za štednju glasi: trećinu imetka držati u nekretninama, trećinu u novcu a trećinu u zlatu. Ovaj savet važi kada se ima. Kada se nema, onda se prodaje i poslednji komad nakita.
"Postoji interesovanje građana, pogotovo zbog sadašnje situacije krize i svega ostalog. Građani se sve više odlučuju da menjaju svoje komade nakita", navodi Milan Tadić iz VIP menjačnice.
Jedan od glavnih razloga za ekspanziju trgovine zlatom, jeste cena koja je u poslednjoj deceniji sa 300 dolara prošle godine, dostigla vrednost od 1900 dolara za uncu. Najveći štediša zlata je Narodna banka, koja oko pet odsto ukupnih deviznih rezervi drži u zlatu.
Najveći problem štednje u zlatu jeste veliki kupoprodajni raspon.
Ako ste razočarani situacijom na tržištu kapitala, a spremni ste na berzansku igru, moguće je kupovati investicione jedinice kompanija koje trguju zlatom.
"Ove godine u Evropi je za 15 odsto porasla tražnja za zlatom upravo zbog toga što kupovina zlata čini određen vid zaštite u odnosu na valutni rizik sa kojim je svaka svetska valuta suočena", istakao je analitičar Ilirike, Igor Popović.
Cena zlata varira i zavisiće od ishoda predsedničkih izbora u Americi. Tako je unca, što čini 31 gram, više vredela prošle godine.
"Prošle godine smo imali jaku ekspanzivnu politiku u Americi što je dovelo do maksimalne cene od 1930 dolara po unci. Međutim, kako je globalna ekonomija ušla u stagnaciju, ove godine cena nije prelazila 1800 dolara", naveo je FH lider Nikola Bulajić.
Najveće ekonomije u razvoju, a to su Kina, Brazil i Rusija, za sada su i najveći kupci zlata.
Da li ćete se i vi odlučiti za štednju ili obrt, zavisi od imovnog stanja, ali sa zlatom u džepu niko nije bankrotirao.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар