Читај ми!

(Ne)jednaki pred zakonom

Kada bi najveći poreski dužnici izmirili svoje obaveze, bio bi pokriven manjak budžetu. Međutim, takav scenario nije realan zbog zabrane prinudne naplate od firmi u stečaju, privatizaciji ili restrukturiranju, kao i zbog toga što pred zakonom, ipak, nisu svi jednaki.

U Poreskoj upravi tvrde da su sva preduzeća sa spiska najvećih dužnika bar jednom dobila rešenje o prinudnoj naplati, međutim, potraživanje države završeno je samo na opomeni.

Gruba računica pokazuje da bi samo izmirivanje dugova 300 najvećih poreskih dužnika pokrilo manjak u budžetu za 2011. godinu, a višak bi bio veći od 100 milijardi dinara. Međutim, takav scenario nije realan delom zbog zabrane prinudne naplate od firmi u stečaju, privatizaciji ili restrukturiranju, delom zbog toga što pred zakonom, ipak, nisu svi jednaki. 

Za neka preduzeća, Vlada je tražila da se odustane od prinudne naplate, a za neka druga Poreska uprava je procenila da bi prinudno namirivanje duga izazvalo velike posledice.

"Na prvom spisku su i neka osetljiva preduzeća, ako vi sada blokirate preduzeće i stane prevoz u Beogradu, staće zdravstvo jer ljudi neće moći da odu na posao, staće školstvo. Oni  pokušavaju da prevaziđu taj problem, ali u nekim situacijama mora malo i da se vodi računa", rekao je zamenica direktora Poreske uprave Rada Kostić.

Zbog toga, rupa u budžetu popunjava se zaduživanjem, što, podsećaju analitičari, plaćaju građani i to sa kamatom.

"Ne bi stalo gradsko saobraćajno preduzeće, da je ono od početka plaćalo svoje poreze i doprinose, nego je pustilo se da se dugovi nagomilaju i onda se samo slegne ramenima i kaže to sada ne može da se naplati", rekao je ekonomski analitičar Milan Ćulibrk. 

Da je neko snosio kaznu, odnosno posledice za nepoštovanje zakona, onda bi se svi drugi dobro zapitali da li bi i oni kršili zakone, rekao je Ćulibrk. 

Različita pravila

Da smo svi jednaki pred zakonom, pravilo je koje važi za fizička, ne i za pravna lica, podseća zaštitnik građana. Odluku o odlaganju prinudne naplate od preduzeća od opšteg interesa smatra pravičnom jer bi, u suprotnom, trpeli građani.

"Sa druge strane ne može se ostati na tome, moralo bi se postaviti pitanje odgovornosti uprave tih preduzeća, kako je moguće da nisu poštovali zakone i  kako je moguće da finansijski direktor nije obezbedio primenu finansijskih propisa Republike Srbije", rekao je zaštitnik građana Saša Janković.

Gledanjem kroz prste najvećim poreskim dužnicima zapravo im je napravljena medveđa usluga. 

Trista najvećih dužnika duguje oko 70 milijardi dinara; kako je godišnja kamata 25 odsto,  njihov ukupni dug sada iznosi 220 milijardi dinara, jer porez nisu plaćali nekoliko godina.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом